Dziennik Gazeta Prawna postanowił sprawdzić, jak najkorzystniej pozyskać środki na zakup samochodu. Ale nie sprawdziliśmy jedynie oferty kredytów samochodowych – razem z doradcami Open Finance sprawdziliśmy także inne opcje zakupu samochodu za pożyczone pieniądze. Oprócz kredytów samochodowych możemy bowiem rozważyć zwykły kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku czy nawet kartę kredytową. W przypadku posiadania nieobciążonej nieruchomości można nawet wziąć pożyczkę hipoteczną.

Osoby, którym brakuje kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, powinny rozważyć kredyt gotówkowy lub linię kredytową w rachunku, ci, którzy chcą kupić nowy samochód, pożyczając np. 40 czy 60 tys. zł, powinni poszukać typowego kredytu samochodowego. Rozwiązaniem może być także oferowany przez kilku producentów aut kredyt 50 na 50, być może od przyszłego roku do palety rozwiązań stosowanych przy zakupie samochodu dołączy leasing konsumencki.

SPRAWDŹ OFERTĘ BANKU SAMOCHODOWEGO NALEŻĄCEGO DO MARKI, KTÓREJ SAMOCHÓD CHCESZ KUPIĆ

Wielu producentów samochodów ma własne banki – w Polsce działają np. Volkswagen Bank, Toyota Bank czy Fiat Bank, w których można znaleźć najlepsze oferty na zakup samochodów tych marek.

– Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jeżeli mamy opcję skorzystania z banku samochodowego, to ta oferta będzie najkorzystniejsza – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. Banki te zawierają często umowy indywidualne z dealerami, dlatego u dwóch różnych sprzedawców oferta tego samego banku może się różnić. Jeżeli korzystamy z finansowania zaproponowanego przez dealera, zaletą jest błyskawiczna decyzja – niewykluczone, że w dniu podjęcia decyzji o zakupie samochodu na kredyt u dealera, dostaniemy np. dokumenty do rejestracji auta. Ale to może się niedługo skończyć.

– Jeżeli wprowadzona zostanie rekomendacja T, może to oznaczać kres błyskawicznej procedury zakupu samochodu na kredyt bezpośrednio u dealera (klient może dziś odebrać dokumenty do rejestracji pojazdu od ręki po podjęciu decyzji o zakupie samochodu), bo klient będzie musiał stawić się z teczką dokumentów potwierdzających jego zdolność kredytową – mówi Adam Łukaszewski z Santander Banku.

Więcej informacji: Nowe auto najlepiej kupić na kredyt u dealera.

forsal.pl