Banki skończyły oceniać poręczenia kredytów studenckich. Osoby, które otrzymały odpowiedź odmowną, mogą złożyć wniosek w innym banku. Warto, bo kryteria w każdej instytucji są inne.
Do 28 lutego można złożyć wniosek o kredyt jeszcze raz, ale w innym banku.
– W tym celu student odbiera z banku swój wniosek, zawierający całą dokumentację, a także zaświadczenie potwierdzające, że wniosek o kredyt został złożony przed 15 listopada 2009 r. – mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Ocena zdolności kredytowej rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Do 10 marca dane zostaną przekazane do Banku Gospodarstwa Krajowego. Po tym terminie rozpoczyna się proces podejmowania decyzji kredytowych – tłumaczy Tomasz Bogusławski z Pekao.
Warto więc skorzystać z okazji i złożyć wniosek jeszcze raz. Niewystarczające poręczenie w jednym banku może się bowiem okazać wystarczające w innym. Stawką jest 600 zł otrzymywane co miesiąc.
Banki, pytane pod koniec zeszłego roku o dochód netto, jakim powinien się wykazać poręczyciel (mieszkający sam, bez innych zobowiązań finansowych) w przypadku kredytu na trzy lata, podały różne kwoty. PKO BP mówił o prawie 1,3 tys. zł, z kolei Pekao i Gospodarczy Bank Wielkopolski – o 1,5 tys. zł.

Więcej informacji: Do banków napłynęło o 50 proc. więcej wniosków o kredyt studencki niż rok temu.