Unia finalizuje prace nad nowymi zasadami gwarantującymi dostawy gazu dla państw członkowskich. W marcu zmianami zajmie się Parlament Europejski. W przyszłym tygodniu dowiemy się, czy będą one korzystne dla Polski.
Unia Europejska przygotowuje się do zmiany polityki energetycznej. W tym kierunku zmierza projekt rozporządzenia KE w sprawie zapobiegania kryzysom gazowym.
Jego obecny kształt nie spełnia jednak do końca polskich oczekiwań.
– Z powodu ostatnich kryzysów gazowych polityka UE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego stała się dużo bardziej stanowcza, nadal jednak nie realizuje ona solidarnej koncepcji – twierdzi Marek Kamiński, dyrektor grupy doradztwa biznesowego w Ernst & Young.

Unia mało radykalna

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski mówi wprost: – Projekt rozporządzenia w wersji przygotowanej przez KE jest mało ambitny.
Jest jednak szansa, że zostanie zmieniony na naszą korzyść. Polskie postulaty, zaostrzające rozporządzenie KE, uzyskały poparcie czterech komisji parlamentarnych (m.in. środowiska i spraw zagranicznych), a 23 lutego odbędzie się kluczowe głosowanie w komisji przemysłu, badań i energii PE.
Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, pod koniec marca rozporządzenie w postulowanym przez Polskę kształcie ma szansę zostać przyjęte przez PE.

Zobacz pełną treść: Unia Europejska szykuje się do zmiany polityki energetycznej, by zapobiec kryzysom gazowym