Koniec podwójnych składek OC przy sprzedaży auta

autor: Marcin Jaworski02.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.02.2010, 10:04

Wkrótce do Sejmu powinien trafić projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, dzięki któremu przynajmniej część sprzedających auta przestanie wpadać w tzw. pułapkę podwójnego OC.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • expert(2010-02-02 09:39) Zgłoś naruszenie 10

    OC winno być na kierowcę a nie na auto. To Kowalski jest sprawcą czyż to takie skomplikowane? -powszechność winna dotyczyć również pieszych. Odpowiedzialność powszechna t.zn. jak synek wybije szybę to pokryje to OC mamusi.

    Odpowiedz
  • OC -nie powinno być obowiązkowe!!!(2010-02-02 09:55) Zgłoś naruszenie 10

    OBOWIĄZKOWE OC TO ORĘŻ DO NADUŻYĆ PRZEZ FIRMY UBEZPIECZENIOWE!!!
    1.Wszyscy jeżdziliby ostrożniej, bo by odpowiadali WŁASNĄ KIESZENIĄ.
    2.Mniej byłoby naciągań, oszustw, sfingowanych stłuczek.
    3.Firmy ubezpieczeniowe zaprzestałyby PRZEŚLADOWANIA /okradania/ tych których samochód stoi w garażu;
    - człowiek chory;
    - wyjechał za granicę;
    - samochód uszkodzony itd.

    Odpowiedz
  • orinoco(2010-02-02 20:16) Zgłoś naruszenie 10

    OC powinno być obowiązkowe. Inaczej poszkodowany przez sprawcę nieubezpieczonego (i często niewypłacalnego) zostanie sam ze swoją szkodą. Co z tego, że sąd zasądzi odszkodowanie, skoro sprawca jest bez grosza? A trzeba pamiętać, że to tacy najczęściej nie zapłacą OC.
    OC więc powinno być obowiązkowe, ale powinno dotyczyć również pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu.
    Inną sprawą jest obowiązek zawierania go na rok. Jeśli auto stoi przez większą część czasu w garażu - powinna być możliwość zawarcia OC choćby na 1 dzień. Cena jest kwestią kalkulacji.

    Odpowiedz
  • Janusz Ławecki(2010-02-02 21:36) Zgłoś naruszenie 10

    a może by tak zmienić myslenie o ubezpieczeniu OC. Zamiast płacić je od samochodu powinno się je płacić od kierowcy. Samochód jest tylko przedmiotem. Szkodę wyrządza kierowca. Niech polisa będzie na kierowcę i wtedy będzie działała na każdym samochodzie którym się on porusza. Tak jak OC lekarzy, OC prawników itp itd. Wyjatek stanowi sytuacja gdy szkoda zaistniała bez udziału kierowcy (dość rzadki choć możliwy przypadek) wtedy należało by dodatkowo stworzyć OC z tytułu samego tylko posiadania pojazdu, wyłączające OC z tytułu odpowiedzialności kierowcy. W ten sposób każdy kto ma uprawnienia i chce jeździć samochodem wykupuje OC kierowcy nawet jeśli nie posiada samochodu. Dlaczego właściciel samochodu musi być poszkodowany jeżeli wypadek spowoduje osoba, która na przykład pracuje tym samochodem w firmie? albo pożyczam samochód prywatnie i kolega powodując wypadek naraża mnie na odpowiedzialność za jego szkody? A może SZANOWNE TOWARZYSTWA UBEZPIECZENIOWE są zainteresowane tym aby OC było przypisane do pojazdu bo wtedy mogą zebrać więcej składek?
    Gdybym miał 3 samochody to i tak mogę jeździć tylko jednym pojazdem naraz. Więc jeśli nie pożyczam żadnego samochodu nikomu to po co płacę potrójną składkę? PODYSKUTUJMY NAD TYM. POZDRAWIAM

    Odpowiedz
  • Janusz Ławecki(2010-02-02 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    kolejna myśl. Jak ustalić wysokość składki?
    Bardzo prosto. po co podziały na rodzaje i pojemności samochodów. Czym różni się kierowca malucha, który od 10 lat nie miał wypadku i kierowca auta z 3-litrowym silnikiem i tez od 10 lat nie miał wypadku?...Niczym. więc niech obaj płacą tyle samo i maja tyle samo zniżek za bezszkodowa jazdę. Chcę jeździć jakimś pojazdem, który jest szczególnie "szkodowy" np. TAXI ? To może rozszerzenie standardowego OC? A jak traktować kierowców, którzy kupują auto i przez 30 dni korzystają z OC zbywcy oraz powodują w tym czasie wypadek? kupi nastepne auto z OC zbywcy i znowu będzie miał wypadek i tak bez końca. w pewnym układzie nie ma żadnych konsekwencji dla niego, bo OC jest przypisane do pojazdu!!!
    Jesli byłoby przypisane do kierowcy to już by ten numer ni przeszedł. miałby zwyzkę tak długo aż by się nauczył jeździć albo dałby sobie spokój bo niebyłoby go stać na tak wysoką składkę.

    Odpowiedz
  • Niezadowolony(2010-02-05 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Rady moich przedmówców są bardzo mądre,ale głupcy tego nie zrozumieją,albo będą udawać,że nie pojmują bo oni tylko liczą kasę jak tu Polaków oszwabić.Często zastanawiam się nad tym kogo wybralismy do sejmu-nie widzę tam posłów ,którzy walczyliby o dobro Polaków,którzy z własnej inicjatywy pokazali swoim wyborcom,że coś można zmienić nie powołując się na Niemcy,Francję,że tam czegoś takiego nie ma."Polacy nie gęsi swoje mądre pomysły mają".Propozycje Pana Ławeckiego są tak zrozumiałe i uczciwe,że tylko
    je w życie wprowadzać,ale procedury są długie.Posłowie bawią się w śledczych
    odbierając robotę prokuratorom,policji,zamiast troszczyć się o dobrobyt społeczeństwa i sprawność organów administracyjnych.

    Odpowiedz
  • Dalej niezadowolony(2010-04-05 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    I jak widać nikt nie zbił pomysłu P.Ławeckiego,który nadal uważam za mądry,posłowie nie czytają naszych przemysleń a gdzie ich pomocnicy z biur poselskich,którzy powinni podsuwać je pod nos posłom zapracowanym i w tych komentarzach się określić i podać swój okręg wyborczy ,który reprezentują.Wtedy mielibysmy pewność,że interesują się swoim elektoratem.