Przy okazji IO w Vancouver marketing sportowy przejdzie małą rewolucję.
Coraz więcej koncernów inwestuje w nową formę reklamy – media społecznościowe, angażując w to miliony użytkowników i dziesiątki znanych sportowców. Vancouver będzie polem do eksperymentów, które osiągną swoje apogeum podczas mundialu w RPA.
Tzw. social media są coraz popularniejsze wśród firm sponsorujących wielkie sportowe imprezy. Koncerny wykorzystują popularne serwisy, jak Twitter, Facebook czy YouTube, korzystają z blogów znanych sportowców i tworzą własne platformy mutlimedialne, na których użytkownicy mogą dzielić się wrażeniami z igrzysk czy śledzić życie swoich idoli. To świetna reklama, ale przede wszystkim budowanie swojej marki. Tańsze niż kampanie w tradycyjnych nośnikach. I bardziej wyrafinowane. Akcje promocyjne w mediach społecznościowych są skierowane do indywidualnego odbiorcy, inte grują użytkowników wokół marki, zapraszają do aktywnego udziału w kampanii.

McDonald atakuje Facebooka

Zdaniem analityków najwięksi sponsorzy MKOl wydadzą na reklamy telewizyjne w trakcie najbliższych igrzysk około 900 mln dolarów. Na kampanie w mediach społecznościowych – nieco ponad 150 mln. Ale to właśnie nakłady na tę drugą formę reklamy rosną gwałtownie. Podczas IO w Turynie i Atenach były minimalne. W Pekinie nikt o tym nie myślał. A teraz? – To będą pierwsze twitterowe igrzyska – śmieje się Jeff McDonald z kanadyjskiego Tourism Whistler.
Każdy z głównych sponsorów igrzysk ma swoją kampanię w mediach społecznościowych. Samsung nie tylko uruchomił usługę, która pozwala ściągać za darmo na telefon materiały dotyczące igrzysk, ale też zorganizował wielki internetowy konkurs. Zwycięzcy pojadą na igrzyska, ale będą musieli wysyłać stamtąd zdjęcia oraz komentarze. I oczywiście zamieszczać je na odpowiednich stronach – tych z logo firmy i olimpiady.McDonald atakuje Facebooka i Twittera, gdzie zamierza integrować społeczność wokół pomysłowych, interaktywnych zawodów. Logo firmy nie będzie natarczywe. Ma to sprawić wrażenie, że użytkownicy nie uczestniczą w żadnej kampanii reklamowej, tylko w czymś, co po prostu promuje igrzyska. Z podobnego założenia wyszedł Panasonic, który przed IO zaczął mocno inwestować w blogi. Postawił na ciekawą egzotykę. Rzecznikami firmy są etiopski biegacz narciarski i turecka łyżwiarka figurowa. Oboje mają zdawać relację z igrzysk i nakłaniać użytkowników do interakcji – pod szyldem sponsora oczywiście. Ci najaktywniejsi pojadą do Vancouver.

Atrakcyjna narciarka bloguje

Visa zainwestowała w atrakcyjne sportowe celebrytki – snowboardzistkę Lindsey Jacobellis i narciarkę Julię Mancuso. Obie są twarzami internetowej kampanii w Stanach, która udostępnia użytkownikom ekskluzywne materiały wideo z igrzysk, wypowiedzi i gadżety. Na rynku rosyjskim Visę wspomagają lokalni sportsmeni.
W serwisach społecznościowych przez tematykę igrzysk promują się też Coca-Cola, Sony, NBC, Petro-Canada i wielu innych. – Media społecznościowe są coraz ważniejsze dla wielkich marek. Skuteczność dotarcia do odbiorców jest niemal stuprocentowa. Miliony ludzi rozmawiają o sporcie na Twitterze czy Facebooku. Dlaczego mieliby nie rozmawiać pod patronatem jakiejś firmy? – mówi Calum MacDougall z Sony Ericsson.
Tego typu reklama ma swoje apogeum w przededniu igrzysk. Podczas imprezy maleje i ustępuje reklamie w telewizji. Jednak za kilka miesięcy znów producenci zaczną nas bombardować na stronach, które cenimy za swobodę – w przededniu mundialu w RPA.
900 mln dol. zainwestują sponsorzy MKOl w reklamy telewizyjne podczas igrzysk
150 mln dol. wydadzą sponsorzy na kampanie w mediach społecznościowych