Kolejna nowoczesna inwestycja rusza w Polsce. W fabryce koreańskiej firmy LG w Kobierzycach ruszy montaż odbiorników w technologii 3D.

Polskie fabryki zasilają Europę

– W 2009 roku w Polsce wyprodukowano ponad 20 mln telewizorów. Szacunki na 2010 rok mówią, że do 80 proc. telewizorów LCD sprzedawanych w Europie będzie pochodziło z polskich fabryk – mówi Michał Kanownik ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego.

LG zadebiutuje u nas z 3D już w kwietniu. Planowana globalna sprzedaż 400 tys. telewizorów w roku 2010 i kolejnych 3,4 mln sztuk w roku 2011 ma zapewnić tej firmie pozycję lidera.

Do wejścia na ten rynek szykują się jednak inni gracze. Produkcję odbiorników w technologii 3D zadeklarowali też Samsung, Sony i Sharp.

– Rozpoczęcie przez nich sprzedaży w Europie wiąże się z uruchomieniem produkcji telewizorów 3D w fabrykach w Polsce. A to oznacza jeszcze mocniejszy udział naszego kraju na arenie europejskiej w produkcji odbiorników – uważa Michał Kanownik.

Wejście innych graczy na ten rynek oznacza wojnę cenową na rynku nowej technologii. LG zapewnia, że jej telewizor 3D będzie w przystępnej cenie. Można oczekiwać, że ta technologia będzie droższa od LED, czyli telewizor 3D będzie kosztował minimum 5 tys. zł. Jednak tak jak w przypadku Blu-Ray, która od momentu wejścia na polski rynek staniała o 20–30 proc., w przypadku 3D można spodziewać się stopniowych obniżek cen.

Więcej: LG będzie produkował w Polsce trójwymiarowe telewizory

forsal.pl