"Nie chcielibyśmy, aby za błędy menedżerów, spekulantów czy tzw. specjalistów od gospodarki finansowej płacili zwykli obywatele" - mówił Napieralski na konferencji prasowej w Sejmie. I dlatego - jak podkreślił - klub Lewicy chce, aby rząd przedstawił w Sejmie informację, czy jest przygotowany na "ewentualność jakiegokolwiek odprysku tego kryzysu finansowego, który mamy w Stanach Zjednoczonych".

"Czy są prowadzone działania i prace rządu, aby przeciwdziałać temu, co wydarzyło się w USA?" - pytał szef Sojuszu. Jego zdaniem, neoliberalna gospodarka, oparta na spekulacjach finansowych, nie przyniosła żadnego efektu.

"Efekt kryzysu gospodarczego może nas dotknąć"

Napieralski zwrócił uwagę, że wiele banków w Polsce jest powiązanych z bankami europejskimi i amerykańskimi i dlatego - według niego - "efekt kryzysu gospodarczego może nas dotknąć".

Szef Sojusz przypomniał, że to za rządów lewicy wprowadzono specjalne mechanizmy mające uchronić nas przed ewentualnymi kryzysami światowymi.

Wczoraj Izba Reprezentantów Kongresu USA odrzuciła rządowy plan ratowania sektora finansowego. Plan przewidywał wykupienie przez skarb państwa od banków inwestycyjnych papierów wartościowych opartych na nieściągalnych długach hipotecznych. Wykup miał zasilić banki gotówką, aby zachęcić je do ponownego udzielania kredytów, które obecnie są niemal zamrożone, co może z czasem sparaliżować funkcjonowanie gospodarki.