Vattenfall Sales Poland zmienia zasady płatności za prąd dla gospodarstw domowych. Dla średniej wielkości odbiorców oznacza to wzrost opłat rocznych o 5,9 proc. Zwiększą się też ceny prądu dla odbiorców Enei, której regulator zatwierdził podwyżkę o 5,6 proc.
Vattenfall od lutego zmienia zasady opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Dotychczas firma stosowała jednoskładnikową cenę, która zawierała wszystkie możliwe koszty i marżę. Wprowadzana zmiana polega na tym, że firma obniża dotychczasową jednoskładnikową cenę energii elektrycznej o 1,92 proc., czyli 5 zł za 1 MWh, ale zarazem dokłada stałą opłatę miesięczną w wysokości 4,15 zł miesięcznie brutto. Vattenfall wyliczył, że średnie gospodarstwo domowe o zużyciu rocznym 2 MWh zapłaci po zmianach zasad opłat za prąd o 3,13 zł miesięcznie więcej niż dotychczas. Mniej będą płacić duzi odbiorcy, ale niewiele: przy rocznym zużyciu 11 MWh stawka spadnie o 1,44 zł miesięcznie.
Niedługo ceny prądu podniesie też Enea. Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził jej podwyżkę cen dla gospodarstw domowych o 5,6 proc. Zgodnie z prawem wejdzie ona w życie za dwa tygodnie.

Więcej informacji: Vattenfall i Enea podnoszą ceny prądu.