"Patrzę na RPP z jeszcze większą nadzieją niż na system Fed (system rezerwy federalnej USA - PAP), który ostatnio nie podniósł stóp procentowych" - powiedział Pawlak na środowej konferencji poprzedzającej decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 6 proc.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że w II kwartale wzrost PKB wyniósł 5,8 proc., a inflacja w sierpniu nie przekroczyła 5 proc. "To bardzo pozytywny sygnał" - ocenił.

Według prognoz Ministerstwa Finansów, wzrost PKB w III kwartale tego roku wyniesie około 5 proc., a w IV kwartale może być podobnie.

Pawlak podkreślał, że polski wzrost gospodarczy opiera się o konsumpcję wewnętrzną i inwestycje, czyli "czynniki niezależne od tego, co się wydarzyło na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych".

Kryzys dotknął przede wszystkim o aktywa instytucji finansowych, w tym banków, powiązane z ryzykownymi kredytami hipotecznymi.

Według danych GUS, produkcja przemysłowa w sierpniu 2008 roku spadła o 3,7 proc. rok do roku

Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd USA zdecydował się na bezprecedensowe wykupienie złych, "toksycznych" długów od bankrutujących banków. Administracja chce na to przeznaczyć gigantyczną sumę 700 miliardów dolarów. Wcześniej rząd przejął kontrolę nad instytucjami finansowymi Fannie Mae i Freddie Mac, gwarantującymi kredyty hipoteczne, i nad wielką firmą ubezpieczeniową American International Group.

Wicepremier wyjaśnił też, że po uwzględnieniu różnic w czasie pracy, produkcja w sierpniu "wychodzi na maleńki plus" w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku.

Według danych GUS, produkcja przemysłowa w sierpniu 2008 roku spadła o 3,7 proc. rok do roku, po wzroście o 5,9 proc. rok do roku w lipcu 2008 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,1 proc. Wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu licząc rok do roku o 1,2 proc., a miesiąc do miesiąca w sierpniu spadła o 2,8 proc.