Chcesz szybko dokonywać transakcji i nie martwić się czy starczy Ci gotówki? Chcesz w pełni korzystać z usług i produktów bankowych? – Zakładasz konto i dostajesz kartę, dzięki której w każdym momencie masz dostęp do swoich oszczędności. Jeśli nie chcesz przepłacać, prześledź, w których bankomatach będziesz obsłużony bez prowizji a w których musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Trudno wyobrazić sobie współczesnego człowieka bez rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. To głównie od założenia konta, zaczynamy obecność w świecie bankowości i finansów. Do rachunków dołączane są karty (kredytowe, płatnicze), dlatego warto wiedzieć gdzie i za ile wypłacimy dzięki nim gotówkę. Różnice w opłatach są bardzo duże i często zależą od kosztu utrzymania rachunku – im wyższy koszt prowadzenia rachunku tym niższa prowizja za korzystanie z bankomatów. Porównując najtańsze konta, okazało się, że jedynym bankiem nie stosującym żadnych opłat bankomatowych jest Alior Bank – Konto z lokatą nocną oraz Deutsche Bank – Konto dbNet.

Bankomaty wewnętrzne (w tym bankomaty należące do sieci)

Biorąc pod uwagę bankomaty wewnętrzne banków, w których posiadamy rachunek – prawie żaden z nich nie nalicza opłat. Wyjątkiem jest tu Toyota Bank (Konto Osobiste), który dopuszcza 3 darmowe wypłaty, a każda kolejna w miesiącu kosztuje 4,50 zł. Drugim, który stosuje opłaty w przypadku wypłat z bankomatów wewn. lub sieciowych jest Volkswagen Bank direct ( Konto e-direct – pakiet Standard). Mianowicie posługując się kartą Visa Electron, bez opłat są wypłaty wyższe i równe 400 zł, natomiast wypłacając niższe kwoty płaci się prowizję równą 1,5 zł. W przypadku kart Visa Classic i Visa Gold, opłata to 2,5% wypłacanej kwoty, minimum 10 zł. Zarówno Toyota Bank jak i Volkswagen Bank nie posiadają swoich bankomatów, a korzystają z terminali sieci zewnętrznych, czyli klient może korzystać ze wszytskich bankomatów z logo Visa. Kolejnym szczególnym przypadkiem jest mBank, który nie posiada swoich bankomatów. Korzysta on z terminali innych banków, zapewniając swoim klientom brak opłat w bankomatach takich sieci jak Cash4You, Euronet, eCard i BZ WBK.Bankomaty zewnętrzne

Prowizje za korzystanie z bankomatów innych placówek niż nasz bank, kształtują się w wysokości od 0 zł (Alior Bank – Konto z lokatą nocną – do wszystkich) do 10 zł (Volkswagen Bank direct – Konto e-direct – pakiet Standard). W większości pozostałych przypadków opłaty te mieszczę się w zakresie 4-6 zł. Co więcej, niektóre banki zapewniają swoim klientom darmowe korzystanie z terminali takich sieci jak Euronet, eCard i Cash4You, przy czym to Euronet najczęściej wymieniany jest jako darmowy.

Bankomaty za granicą

Kolejnym i już ostatnim rozróżnieniem są bankomaty za granicą. Niestety sytuacja nie wygląda już tak korzystnie, gdyż poza kosztem przewalutowania należy liczyć się z wysokimi prowizjami. Bank Pocztowy wprowadził tu promocję braku opłat do końca bieżącego roku, a późnej opłata wyniesie 7zł. Z kolei niektóre banki nie pobierają prowizji za wypłaty ze swoich lub partnerskich bankomatów i można zaliczyć do nich : Alior Bank , mBank , BZ WBK , Citi Handlowy , Deutche Bank PBC, Nordea Bank oraz Peako. W pozostałych przypadkach jest to 2-4% pobieranej kwoty, minimum 6-10 zł.

Decydując się więc na konto osobiste, poza opłatami za użytkowanie, warto sprawdzić opłaty związane z kartą. Zastanówmy się czy będziemy wykorzystywać możliwość wypłaty gotówki za granicą. A przede wszystkim zwróćmy uwagę jakie bankomaty usytuowane są najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub pracy, aby móc korzystać z nich za darmo.

Anna Paderewska, Ekspert TotalMoney.pl