Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce dla niektórych klientów wprowadził bank Millennium. Od maja chce zrobić to także ING BSK. Być może to początek wojny bankomatowej.
Od dzisiaj obowiązuje banki nowa, niższa opłata przy wypłacie przez ich klientów pieniędzy z obcego bankomatu. MasterCard obniżył ją radykalnie z 3,5 zł do nawet 1,2 zł. Nad obniżką zastanawia się też Visa. W komunikacie firmy można przeczytać, że trwają konsultacje w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że opłata, na jaką będzie musiał się zgodzić operator bankomatów, spadnie do ok. 1,3 zł za jedną transakcję. To pozwala bankowcom myśleć o obniżeniu opłat za korzystanie z obcych bankomatów (własne bankomaty, dla swoich klientów, zawsze były za darmo). W Millennium właściciele konta Premium od niedawna, bez opłat, korzystają z wszystkich bankomatów w Polsce. Od maja także klienci ING BSK posiadający konto direct będą mogli za darmo wypłacić pieniądze w sieci 16 tys. maszyn.
– Ta decyzja ma związek z obniżeniem opłat za korzystanie z bankomatów. Dzięki temu będzie nas to zdecydowanie mniej kosztowało – mówi Piotr Utrata z ING BSK.
Czy tą drogą pójdą także inne banki?
– Wszystko zależało od reakcji klientów. Jeśli będą przenosić swoje finanse do banków oferujących darmowe wypłaty, to konkurencja nie będzie miała wyboru i zrobi to samo – mówi Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego.
Instytucje finansowe, które nie zdecydują się na wprowadzenie obniżek, mogą stracić klientów.– W najbliższych dwóch, trzech miesiącach można się spodziewać małej rewolucji na rynku – uważa Sylwester Góreczny z Comperii.
O ile obniżenie opłat jest korzystne dla banków i ich klientów, o tyle na pewno tracą na tym właściciele zewnętrznych sieci bankomatów.
– W tej chwili biznes bankomatowy jest kompletnie nieopłacalny, co powoduje, że nie będzie już szybkiego wzrostu liczby bankomatów w Polsce – uważa Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.
Euronet zapowiedział nawet likwidację 30 maszyn.
Z bezpłatnych bankomatów korzystają przede wszystkim posiadacze droższych rachunków bankowych. W Alior Banku i Deutsche Banku jest to standard dla wszystkich, a w Banku Pocztowym trwa promocja, która także zwalnia klientów z opłat przy wypłacie pieniędzy. Czasem jednak za luksus wypłaty z dowolnego urządzenia trzeba sporo zapłacić. Klienci Pekao korzystający z bankomatów innych firm muszą wydać 4 proc. wypłacanej kwoty. Ponieważ jednak minimalna opłata to 6 zł, przy mniejszych wypłatach liczony w procentach koszt pozyskania gotówki jest większy niż 4 proc. Podobną sytuację mają posiadacze podstawowych rachunków w BPH, City Handlowego i Invest-Banku, którzy także płacą minimum 6 zł za wypłatę z obcego urządzenia.