Od dzisiaj obowiązuje banki nowa, niższa opłata przy wypłacie przez ich klientów pieniędzy z obcego bankomatu. MasterCard obniżył ją radykalnie z 3,5 zł do nawet 1,2 zł. Nad obniżką zastanawia się też Visa. W komunikacie firmy można przeczytać, że trwają konsultacje w tej sprawie. Nieoficjalnie mówi się, że opłata, na jaką będzie musiał się zgodzić operator bankomatów, spadnie do ok. 1,3 zł za jedną transakcję. To pozwala bankowcom myśleć o obniżeniu opłat za korzystanie z obcych bankomatów (własne bankomaty, dla swoich klientów, zawsze były za darmo). W Millennium właściciele konta Premium od niedawna, bez opłat, korzystają z wszystkich bankomatów w Polsce. Od maja także klienci ING BSK posiadający konto direct będą mogli za darmo wypłacić pieniądze w sieci 16 tys. maszyn.

– Ta decyzja ma związek z obniżeniem opłat za korzystanie z bankomatów. Dzięki temu będzie nas to zdecydowanie mniej kosztowało – mówi Piotr Utrata z ING BSK.

Czy tą drogą pójdą także inne banki?

– Wszystko zależało od reakcji klientów. Jeśli będą przenosić swoje finanse do banków oferujących darmowe wypłaty, to konkurencja nie będzie miała wyboru i zrobi to samo – mówi Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego.

Instytucje finansowe, które nie zdecydują się na wprowadzenie obniżek, mogą stracić klientów.