Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek powiedział dziś, że obecny kryzys obnażył słabość nadzoru finansowego w Europie i w poszczególnych państwach wspólnoty, dlatego konieczne jest jak najszybsze wdrożenie nowych rozwiązań na poziomie europejskim, które zapobiegną takim załamaniom w przyszłości.

Skrzypek wziął udział w dyskusji "Jak ustrzec się przed kolejnym kryzysem zaufania na europejskim rynku finansowym", zorganizowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Konrada Adenauera.

Zdaniem Skrzypka, w naszym kraju kryzysu nie było. W jego opinii Polska jest dotknięta skutkami kryzysu zewnętrznego.

"Niemniej, ten największy od lat 30. kryzys będzie miał wpływ na myślenie o przyszłym nadzorze finansowym, ponieważ skutki tego kryzysu unaoczniły wiele braków i niedoskonałości, których efektem był spadek zaufania do sektora finansowego i bankowego" - powiedział. Dodał, że sytuacja ta ma bezpośrednie przełożenie na wzrost zagrożenia stabilności i bezpieczeństwa funkcjonowania sektora finansowego zarówno na świecie, jak i w Polsce.

"Dotychczasowy nadzór finansowy przestał odpowiadać nowej strukturze rynku"

Skrzypek wyjaśnił, że pod koniec ubiegłego wieku przepływy kapitału i ludzi między państwami osiągnęły niespotykanie w historii rozmiary. Powstało wtedy wiele ponadnarodowych organizacji i firm finansowych.

"Dotychczasowy nadzór finansowy w poszczególnych krajach europejskich przestał odpowiadać nowej strukturze rynku. Dlatego należy dążyć do jak najszybszego wprowadzenia w życie nowych rozwiązań na poziomie europejskim, które ograniczą wystąpienie stanów zagrożenia i destabilizacji w sektorze finansowym" - wyjaśnił.



Jego zdaniem, jednym z takich narzędzi powinien być skuteczny nadzór nad rynkiem finansowym. Jak powiedział, stworzenie takiego nadzoru powinno być przedmiotem dyskusji wśród przedstawicieli organów odpowiadających za funkcjonowanie sektora finansowego w Europie.

Skrzypek przyznał, że od kilkunastu miesięcy trwają w Unii prace nad jego stworzeniem. Powołano specjalną grupę ekspertów, która zaleciła utworzenie europejskiego organu, który zajmie się nadzorem systemu finansowego i powołanie trzech niezależnych instytucji odpowiedzialnych za nadzór bankowy, funduszy inwestycyjnych i rynku papierów wartościowych. Dodał, że Komisja Europejska planuje utworzenie dwóch nowych wspólnotowych struktur - europejskiej rady ds. ryzyka systemowego oraz europejskiego systemu nadzorców finansowych, składającego się z europejskich organów nadzoru oraz krajowych nadzorów finansowych.

"Powinna zostać zwiększona rola banków centralnych"

Według Skrzypka, powinna zostać też zwiększona rola banków centralnych np. poprzez zwiększenie ich funkcji nadzorczych. Ponadto zauważył, że nadzór nad ponadnarodowymi organizacjami powinien być sprawowany wspólnie przez kraje, w których działają.

"Kryzysy finansowe są częścią historii" - powiedział. Dodał, że choć obecny może się wydawać inny choćby ze względu na globalny zasięg i to, że najsilniej dotknął najbardziej rozwinięte gospodarki, to podobne mechanizmy występowały już wcześniej. Dlatego można przewidywać zagrożenia, a więc są szanse, by im zapobiegać - mówił.