Najlepsze wyniki inwestycyjne w listopadzie osiągnęło Amplico TFI. Najsłabiej wypadło PKO TFI.
Dla klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych listopad był nieco lepszym miesiącem niż październik. Tym razem większości krajowych funduszy akcji udało się wyjść na plus. Na 53 tego typu produkty, ujemną stopą zwrotu listopad zakończyło 13.
Najgorszy fundusz, UniAkcje Polska 2012 (UniFundusze FIO), stracił 2,44 proc. Najlepszy, KBC Akcyjny (KBC FIO), dał zarobić 3,89 proc. Wśród funduszy akcji polskich dobrze radziły sobie fundusze zwycięzcy listopadowego rankingu, Amplico TFI: Amplico MiŚ Spółek FIO, który zarobił 2,22 proc., był drugi pod względem stopy zwrotu w grupie funduszy małych i średnich spółek.
W funduszach akcji polskich Amplico Akcji Plus (Światowy SFIO) i Amplico Akcji FIO zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce. Nie udało się im jednak pobić w listopadzie WIG-u. Indeks wzrósł w tym czasie o 3 proc.
Rafał Lerski z Expandera wskazuje, że grudzień i styczeń statystycznie są dobre dla inwestujących w fundusze akcyjne.
– Oczywiście statystyczna prawidłowość nie gwarantuje zysku, jednak wydaje się, że tym razem są też i inne podstawy do oczekiwania pozytywnych scenariuszy. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury najważniejszych gospodarek świata zapowiadają kontynuację trwającej poprawy, a nawet ożywienie. Podobnie jest w przypadku Polski. Opublikowany na początku grudnia wskaźnik PMI osiągnął poziom ponad 50 punktów, sugerując ożywienie w krajowym przemyśle – mówi Rafał Lerski.
Czynniki zapowiadają raczej wzrosty na rynku akcji, chociaż oczywiście nie można wykluczyć korekty.
Listopad nie najlepiej będą wspominać inwestorzy obecni w funduszach inwestujących w akcje tureckie. Turecki indeks ISE National 100 zanurkował w minionym miesiącu co prawda tylko o niecałe 4 proc., lecz o ponad 5 proc. osłabiła się wobec złotego turecka lira.
– Słabość tureckiej waluty mogła wynikać między innymi z wciąż dużej inflacji w tym kraju oraz z wypowiedzi reprezentantów szwedzkiej prezydencji Unii Europejskiej, które nie najlepiej wróżą możliwości wejścia Turcji do UE. Największą przeszkodą pozostaje daleki od rozwiązania konflikt cypryjski – mówi Rafał Lerski.
Wśród funduszy akcji zagranicznych wycenianych w złotych w listopadzie najsłabsze były fundusze powiązane między innymi z tym rynkiem. To Quercus Bałkany i Turcja, który stracił 7,77 proc., oraz DWS Turcja, który stracił 11,1 proc.
Najwięcej w listopadzie zarobili jednak inwestorzy posiadający jednostki funduszy, których wartość jest pochodną cen złota. Kruszec zyskał w ubiegłym miesiącu ponad 12 proc. Nieco ponad 8 proc. zarobił m.in. DWS Gold.
– Jak i we wcześniejszych przypadkach, powodem różnicy między wzrostem kursu złota a wynikiem funduszu było umocnienie się złotego, w tym przypadku w stosunku do dolara, w którym wyceniane jest złoto – dodaje Rafał Lerski.
Listopad najbardziej udany był dla Amplico TFI (184 pkt). Firma trzeci miesiąc z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Tym razem pomogły jej wyniki m.in. Amplico Akcji Nowa Europa i krajowego Amplico Akcji FIO. Najsłabiej wypadło PKO TFI (-189 pkt). Zaszkodziły mu wyniki m.in. PKO Japońskiego Rynku Akcji i PKO Małych Spółek Japońskich.
Założenia rankingu DGP i Expandera
W rankingu oceniamy wyniki wszystkich funduszy zarządzanych przez dane TFI. Fundusze, które uzyskały wyniki powyżej mediany stóp zwrotu dla danej grupy, uzyskują punkty dodatnie (im lepszy wynik, tym więcej punktów). W przypadku osiągnięcia wyników poniżej mediany przydzielane są punkty ujemne. Expander przygotowuje też roczny ranking TFI. O miejscu w tym rankingu decyduje suma punktów uzyskanych w ostatnich 12 rankingach.
ikona lupy />
DGP