Wbrew powszechnym oczekiwaniom nowa rekomendacja Związku Banków Polskich nie powinna wprowadzić dużych zmian na rynku kont osobistych. Decyduje o tym mentalność Polaków i niuanse techniczne związane z nowymi zaleceniami ZBP.
Zdecydowana większość banków, z którymi rozmawialiśmy, deklaruje, że będzie gotowa na 1 stycznia z wdrożeniem rekomendacji, której celem jest ułatwienie zmiany konta w banku. Ma być łatwiej, bo to bank wykona za nas większość pracy dzięki naszemu pełnomocnictwu. Część banków już teraz przygotowała ułatwienia dla klientów, przenoszących konto z innych banków. Działania takie podjął m.in. internetowy mBank, który we wprowadzeniu rekomendacji ZBP upatruje szansy na szybsze pozyskiwanie klientów dzięki agresywnej polityce cenowej.

Łatwiejsze przenosiny

– W maju wprowadziliśmy pewne udogodnienia ułatwiające klientom zmianę konta, biorąc na siebie poinformowanie pracodawcy. Natomiast ostatnio umożliwiliśmy import danych o zleceniach stałych i przelewach zdefiniowanych z innych banków – mówi DGP Adam Miziołek, szef Wydziału Linii Biznesowej Produktów Podstawowych w mBanku.
Ale podobne rozwiązania wprowadzają też inne banki.
– Już dziś możemy przekazać dane o nowym rachunku klienta do urzędów, takich jak ZUS czy US, dodatkowo od miesiąca oferujemy narzędzie, które umożliwia przeniesienie listy przelewów zdefiniowanych ze starego banku do BZ WBK – mówi Marcin Pawłowski.
Podobne rozwiązania wprowadzają lub wprowadzą jeszcze przed końcem roku także inne banki – m.in. Raiffeisen Bank – pomoc przy zmianie konta oferują także BGŻ, Kredyt Bank czy Lukas Bank.

Polacy rzadko zmieniają bank

Wprowadzenie tych udogodnień oczywiście wiązało się z kosztami dla banków.
– Chodzi o zmianę systemów informatycznych czy choćby szkolenia pracowników – mówi Marcin Pawłowski.
Konkurencja na rynku się zaostrza – w ostatnich dniach nowe oferty skierowane do klientów detalicznych zaprezentowały Fortis Bank i Meritum Bank, a rekomendacja powinna ten proces nasilić, bo klient dostanie możliwość wygodniejszej zmiany konta. Ale nawet sam ZBP ma wątpliwości.
– Nie jestem pewien, czy rekomendacja wywoła falę przeniesień rachunków bankowych – mówi w rozmowie z DGP Norbert Jeziołowicz ze Związku Banków Polskich.Przeszkodami mogą być mentalność klientów i nie dość precyzyjne zapisy rekomendacji.
– Polacy zmieniają konto w sytuacji, kiedy nie dostaną np. kredytu w swoim banku, albo kiedy drastycznie zostaną podniesione opłaty – mówi jeden z bankowców.
Zwraca on uwagę, że zgodnie z rekomendacją przeniesienie konta ma trwać siedem dni, co niektórzy klienci uznają za zbyt długi okres.

Eksperci boją się błędów

Duże banki, które mogłyby odczuć odpływ klientów, nie obawiają się skutków wprowadzenia rekomendacji.
– Nie obawiamy się odpływu klientów, bo widzimy, że zmiany, jakie wprowadzamy w ofercie, są dobrze przyjmowane. W kwietniu tego roku wprowadziliśmy całkiem nową linię Eurokont, a wraz z nimi nowe, szybsze i prostsze procedury obsługi. Do końca listopada sprzedaliśmy 386 tys. nowych rachunków, liczymy, że do końca roku ta liczba przekroczy 400 tys. – mówi Magda Załubska-Król z biura prasowego Pekao.
Na dodatek część banków może nie wprowadzić ułatwień przy zmianie kont, bo za niewdrożenie jej w terminie nie ma żadnych sankcji.
– Opinie prawników są takie, że procedura zmiany może nie być wiążąca dla starego banku. Rekomendacja więc może działać w sposób podobny do tego, na jakim w sieciach komórkowych przenosi się numery. Ten proces przebiega tam opornie – mówi przedstawiciel banku aktywnego na rynku detalicznym.
Dodatkowo od strony technicznej jest wiele wątpliwości – przesyłanie informacji ma się odbywać za pomocą aplikacji Ognivo, udostępnianej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. To ma zapewnić bezpieczeństwo informacji o kliencie i jego rachunku. Za pomocą Ogniva będą przesyłane skany dokumentów, z których informacje będą wprowadzane do systemu informatycznego nowego banku.
– To może spowodować dużą ilość potencjalnych błędów – mówi jeden z bankowców.
A jak wynika z informacji DGP warsztaty mające zapoznać bankowców z Ognivem i usprawnić pracę zaplanowano na grudzień.