Obecna wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch, byli wiceministrowie w tym resorcie: Stanisław Gomułka i Stanisław Stec, główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru oraz profesor warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej Andrzej Kaźmierczak - są wymieniani jako potencjalni kandydaci sejmowych klubów do Rady Polityki Pieniężnej.

Kluby mają czas na zgłaszanie swych kandydatów do nowej RPP do 10 grudnia.

Kandydaturę Chojnej-Duch zamierza zgłosić klub PSL. "Zebraliśmy wymagane 35 podpisów pod tą kandydaturą i w najbliższych godzinach zostanie ona oficjalnie zgłoszona u marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego" - powiedział w środę PAP szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Według Żelichowskiego, pod kandydaturą Chojnej-Duch podpisali się też posłowie PO. "Platforma podpisała się pod naszym kandydatem. Jest to wspólna kandydatura, PSL-u przede wszystkim, ale ponieważ nie mamy tych czterech posłów (klub PSL liczy 31 posłów) nie chodziliśmy po prośbie po posłach niezależnych, tylko koalicjant sam się zdeklarował, że podpisze" - zaznaczył szef klubu ludowców.

Żelichowski ocenił, że Chojna-Duch będzie dobrze wypełniać swoją funkcję w RPP, ponieważ ma bardzo dobre przygotowanie merytoryczne - jest specjalistką w dziedzinie finansów i bardzo dobrym wiceministrem finansów.

"Poza tym jest kobietą. Chcemy, żeby nie było takiej walki, jaka jest między kancelariami prezydenta i premiera. Im więcej kobiet w określonych układach, tym mniej takiej walki. Kobieta łagodzi obyczaje. Mam nadzieję, że walka z centrali władzy nie przeniesie się do RPP, bo to byłoby fatalnie" - podkreślił Żelichowski.

PO nie informuje na razie oficjalnie, jakich kandydatów zgłosi do nowej RPP

PO nie informuje na razie oficjalnie, jakich kandydatów zgłosi do nowej RPP. Politycy Platformy podkreślają, że mają jeszcze czas na decyzję. Nieoficjalnie jako potencjalnych kandydatów wymieniają: b. wiceprezesa NBP Andrzeja Bratkowskiego, doradcę ekonomicznego WestLB Bank Polska Jana Winieckiego oraz Andrzeja Rzońcę (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji Leszka Balcerowicza).

Media spekulują, że do Rady, jako kandydaci PO, mogliby wejść też Gomułka lub Petru.Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił we wtorek, że jego klub prawdopodobnie wystawi kandydaturę prof. Andrzeja Kaźmierczaka. "Najprawdopodobniej wystawimy do RPP kandydaturę profesora Andrzeja Kaźmierczaka. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale bardzo cenimy tego ekonomistę i najprawdopodobniej będzie to on" - szef PiS.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział dziś, że kandydatura Kaźmierczaka do RPP nie jest jeszcze potwierdzona, ale wiele na to wskazuje, że zostanie ona zgłoszona. Kaźmierczak był wcześniej wymieniany jako kandydat prezydenta do RPP.

Swego kandydata nie ma na razie klub Lewicy

Swego kandydata nie ma na razie klub Lewicy. "Mamy jeszcze trochę czasu, obecnie trwają konsultacje z ekspertami w tej sprawie" - powiedział rzecznik SLD Tomasz Kalita.

W nieoficjalnych rozmowach politycy Lewicy wymieniają nazwisko swego klubowego kolegi, Stanisława Steca.

Zgodnie z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Rada ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi, równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. RPP, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.