Oszczędzanie zaczyna się już w momencie zakupu, choć paradoksalnie, najpierw wydamy więcej. Wybieramy urządzenia wyposażone w silniki energooszczędne, co prawda droższe od standardowych o ok. 20 proc., ale do wykonania tej samej pracy potrzebują mniej prądu. Dodatkowym ich atutem jest większa niezawodność i odporność na przeciążenia.

Obciążenie silnika

Jeśli będziemy wyłączać silnik o mocy 4 kW (pracujący przy obciążeniu znamionowym w ruchu ciągłym) na godzinę dziennie, zaoszczędzimy ok. 1500 kWh rocznie. W przypadku silnika o mocy 55 kW będzie to o ponad 2 MWh mniej.

Jeżeli silnik nie musi pracować z maksymalną wydajnością lub jego obciążenie jest zmienne, warto zainstalować tzw. falownik z automatyczną regulacją prędkości; zużyjemy mniej energii, a koszt zwróci się w ciągu dwóch, pięciu lat. Pracujący silnik o mocy 5,5 kW przy znamionowej prędkości 3 tys. obrotów na minutę zużywa 5,5 kW energii na godzinę. Przy pracy z połową prędkości znamionowej silnik taki pobiera z sieci mniej niż 1 kW.

Jeżeli konieczna jest duża zmienność prędkości lub częsta zmiana kierunku obrotów, dodatkowe oszczędności dadzą przetwornice częstotliwości z modułem zwrotu energii hamowania do sieci.

Jeśli silnik o mocy znamionowej 7,5 kW pracujący przy połączeniu w trójkąt i pobierający z sieci moc mniejszą niż 3,5 kW (jego obciążenie nie przekracza 50 proc.), zostanie przełączony na układ „w gwiazdę”, roczne zużycie energii spadnie o minimum 1500 kWh. Warunkiem jest nieprzekraczanie mocy znamionowej silnika przy układzie w gwiazdę (58 proc. mocy znamionowej przy połączeniu w trójkąt). Oszczędności będą tym większe, im bardziej niedociążony będzie silnik. Jeżeli natomiast silnik jest stale niedociążony, czyli wykorzystanie jego mocy znamionowej jest niewielkie, warto zastąpić go silnikiem dopasowanym do faktycznego obciążenia, co także zmniejszy rachunki za energię.

Jeśli przestarzały silnik o mocy znamionowej 22 kW pracujący non stop z pełnym obciążeniem zastąpimy nowoczesnym silnikiem o dużej sprawności energetycznej (np. z etykietą eff1), zaoszczędzimy w ciągu roku ponad 10 MWh.