Mimo wtorkowej decyzji rządu o zwolnieniu przewoźników kolejowych z konieczności wypłacania pasażerom odszkodowań za opóźnienia pociągów, PKP InterCity zapowiada wprowadzenie takich rekompensat od 24 listopada. Jednak zamiast gotówki pasażer otrzyma bon uprawniający do zniżki na inne połączenie.

Jeżeli pociąg tej spółki spóźni się 60 minut, pasażer będzie miał prawo do zniżki w wysokości 25 proc. kosztu biletu. Jeżeli opóźnienie przekroczy 2 godziny, kwota ta wzrośnie do 50 proc. opłaty za bilet.

Pasażer opóźnionego pociągu będzie musiał pobrać z centrum obsługi pasażera albo z internetu druk, wypełnić go i wysłać do przewoźnika. PKP InterCity w ciągu 30 dni rozpatrzy wniosek i wyśle pasażerowi bon, uprawniający do zniżki przy zakupie biletu na inne połączenie. Bon będzie ważny 12 miesięcy.

Możliwość otrzymania rekompensaty będą mieli tylko pasażerowie pociągów InterCity. Podróżni korzystający z Tanich Linii Kolejowych, należących do tego samego przewoźnika, nie mogą na nią liczyć.

Rzecznik PKP InterCity Paweł Ney powiedział PAP, że wprowadzone rozwiązanie jest właściwie kopią unijnego rozporządzenia, które nakłada na przewoźników obowiązek wypłacenia pasażerowi odszkodowania za opóźniony pociąg. "Jest jedna różnica: rozporządzenie nakłada obowiązek wypłacenia gotówki, a my będziemy dawać bony do późniejszego wykorzystania" - powiedział.

PKP InterCity jest drugim po PKP Przewozy Regionalne przewoźnikiem kolejowym w Polsce

We wtorek rząd zdecydował, że przewoźnicy na razie nie muszą się stosować do zapisów rozporządzenia o obowiązku wypłacania odszkodowań. Argumentem była liczba prac modernizacyjnych toczących się na polskich liniach kolejowych i wynikających z tego opóźnień. Jak powiedział Ney, przewoźnik zapowiadał wprowadzenie takiego rozwiązania od czerwca i z tych planów się nie wycofał. "Mamy nadzieję, że pasażerowie docenią to rozwiązanie, a i dla spółki nie będzie jakimś wielkim obciążeniem finansowym" - zaznaczył Ney.

Jak powiedział rzecznik, według ostatnich badań, punktualnie kursuje 85 proc. pociągów PKP InterCity. Dodał, że rekompensatę w gotówce mogą otrzymać pasażerowie pociągów na trasach międzynarodowych. W przyszłości przewoźnik planuje rozszerzyć rozwiązanie także na Tanie Linie Kolejowe.

PKP InterCity jest drugim po PKP Przewozy Regionalne przewoźnikiem kolejowym w Polsce. W pierwszym półroczu 2009 r. zysk netto spółki wyniósł 13 mln zł. Jest planowana prywatyzacja przewoźnika.