Ministerstwo Środowiska przygotowało założenia zmian kilku ustaw, których wprowadzenie ma określić zasady składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Zgodnie z prawem UE przepisy muszą wejść w życie do 25 czerwca 2011 r.

– Bardzo dobrze, że te założenia się ukazały, bo to znaczy, że rząd poważnie podchodzi do kwestii wychwytywania i składowania CO2 pod ziemią. Przygotowywana zmiana prawa to warunek konieczny do realizacji demonstracyjnych projektów instalacji wychwytywania i składowania CO2 – mówi Jacek Piekacz z Vattenfall Heat Poland, który szefuje też Polskiej Platformie Czystych Technologii Węglowych skupiającej firmy energetyczne.

Demonstracyjne projekty to instalacja wychwytywania i składowania CO2 (CCS – Carbon Capture and Storage) w Elektrowni Bełchatów i wspólnej nowej elektrowni Zakładów Azotowych Kędzierzyn-Koźle i Tauron Polska Energia. Oba częściowo mają być finansowane z środków UE w ramach projektów pilotażowych.

– Za pieniądze unijne możemy być jednym z pierwszych krajów, które sprawdzą tę technologię. Musimy wdrożyć unijne prawo, aby wiedzieć, gdzie i jak lokalizować projekty CCS i jak je monitorować – mówi Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i zarazem Główny Geolog Kraju.