Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt rozporządzenia, które ułatwi dużym firmom dostęp do unijnych dotacji na inwestycje. Aby dostać pieniądze, będą musieli oni m.in. stworzyć mniej nowych miejsc pracy.
Ministerstwo Gospodarki planuje zmiany przepisów, które przyciągną do Polski więcej inwestycji zagranicznych. Zakończyło pracę nad zapowiadanymi od kilku miesięcy zmianami prawnymi dotyczącymi udzielania dotacji dla dużych firm i skierowało ich projekt do konsultacji społecznych. Jak mówi DGP Anna Kacprzyk, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Gospodarki, nowe przepisy mają wejść w życie do końca tego roku.
– Chcemy, aby przyszłoroczny konkurs odbywał się już według nowych zasad – zapowiada Anna Kacprzyk.

4 mld zł do podziału

Ministerstwo dysponuje obecnie prawie 4 mld zł na dotacje dla dużych inwestycji w ramach Działania 4.5.1 w Programie Innowacyjna Gospodarka. Mimo tak olbrzymiej kwoty zainteresowanie pieniędzmi do tej pory było minimalne. Powodem był nie tylko kryzys gospodarczy, który spowodował mniejszy napływ inwestycji zagranicznych do Polski (dotacje w Działaniu 4.5 są adresowane do dużych inwestorów zagranicznych). Duży wpływ miała także wysoko ustawiona przez urzędników poprzeczka wymogów stawianych firmom.
Aby dostać wsparcie z UE, musiały one zainwestować w Polsce co najmniej 160 mln zł i stworzyć oraz utrzymać przez okres pięciu lat minimum 200 nowych miejsc pracy.
Aby ułatwić dostęp do dotacji dla inwestorów, resort gospodarki planuje obniżyć liczbę miejsc pracy, które mają zostać stworzone przez inwestorów. Firma będzie musiała zatrudnić już nie 200, ale co najmniej 150 nowych pracowników. To jednak nie wszystko. Resort zamierza także m.in. podnieść maksymalny poziom dotacji, jakie może uzyskać firma, z 25 proc. wartości inwestycji obecnie do 30 proc.
– Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy przedsiębiorców do skorzystania ze wsparcia unijnego – podkreśla Anna Kacprzyk.
Paweł Tynel z Ernst & Young dodaje, że zmiany są wprowadzane w dobrym momencie. Sytuacja gospodarcza poprawia się i coraz więcej inwestorów powraca do swoich zamrożonych na początku roku planów inwestycyjnych w Polsce.

Na razie dwóch inwestorów

Do tej pory ze wsparcia unijnego skorzystały tylko dwie inwestycje. Pierwszą jest budowa za 180 mln euro nowej fabryki silników samochodowych w Bielsku-Białej przez koncern Fiat. Dostał on na ten cel rekordowy grant w wysokości ponad 100 mln zł.
Drugim inwestorem, który zdecydował się skorzystać z unijnego wsparcia w ramach Działania 4.5.1, jest IBM. Za 605 mln zł koncern wybuduje we Wrocławiu czwarte na świecie zintegrowane centrum dostarczania usług IT. Z unijnych dotacji firma pozyskała prawie 85 mln zł.