Wypłata pieniędzy z bankomatu należącego do banku najczęściej jest bezpłatna. Korzystając z urządzeń konkurentów i niezależnych sieci, można zapłacić nawet 10 zł za podjęcie niewielkiej sumy.
Bardzo często banki zachęcają do korzystania z bankomatów, narzucając opłaty za wypłatę pieniędzy w okienku bankowym. Dla instytucji finansowych bankomat to najtańszy sposób przekazywania gotówki klientom, dlatego wypłaty w sieci własnych bankomatów są najczęściej bezpłatne. Niestety są od tego wyjątki.
– To, że płaci się za wypłatę pieniędzy z bankomatu innego banku, nie powinno dziwić, ale są takie banki, w których trzeba ponieść koszty za skorzystanie z własnego urządzenia. W DnB Nord wyjęcie gotówki z własnej sieci kosztuje 3 proc. wypłacanej kwoty i nie mniej niż 4 zł. W Toyota Banku tylko trzy pierwsze transakcje w miesiącu są za darmowe, a za pozostałe płaci się 3 zł – mówi Karol Wilczko z Comperii.
Na szczęście w większości banków nie dość, że własna sieć bankomatów jest bezpłatna, to jeszcze bez żadnych opłat można korzystać z tego typu urządzeń, należących do innych banków lub niezależnych sieci.
Reklama
– Wydawało by się, że największą bezpłatną siecią dysponują PKO BP i Pekao. W rzeczywistości najwięcej bezpłatnych bankomatów w Polsce oferują Alior, BGŻ i Kredyt Bank – mówi Karol Wilczko.

Więcej informacji: Za wypłatę z bankomatu można zapłacić nawet 10 zł