Kilka banków wypłaca w walucie kredyty udzielone we frankach czy euro. Niechętnie jednak informują one o tej możliwości, bo tracą wtedy zyski z przewalutowania.
– Zgodnie z rekomendacją SII banki muszą przyjmować raty kredytów w oryginalnej walucie. Dzięki temu można jednak uniknąć tylko części strat na spreadzie. Aby uniknąć kosztów przeliczania kredytu z franka czy euro na złotego w całości, trzeba też wypłacić pożyczkę w walucie – mówi Paweł Majtkowski z Finamo.
W niektórych instytucjach finansowych jest to możliwe. Kredyt wypłacany w walucie można dostać w Deutsche Banku, Alior Banku, a nawet w PKO BP. W tym ostatnim są jednak ograniczenia.
– Walutowe kredyty mieszkaniowe mogą być u nas wypłacane w walucie wymienialnej, ale tylko na finansowanie zobowiązań kredytobiorcy poza granicami Polski, oraz w przypadku zaciągnięcia kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu walutowego w innym banku – mówi Marek Kłuciński z PKO BP.
Takich ograniczeń nie ma w Alior Banku.
– U nas kredyt wypłacany w walucie jest udzielany na normalnych zasadach. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami – mówi Edyta Fundowicz z Alior Banku.

Przelew w walucie

Oznacza to, że bank może przelać waluty np. na konto osoby sprzedającej.
– W naszym banku także istnieje możliwość wypłaty kredytu w walucie, np. w sytuacji gdy deweloper zagraniczny przyjmuje wpłaty w euro albo sprzedający nieruchomość na rynku wtórnym jest zainteresowany zamknięciem transakcji w obcej walucie. Decyzja o takiej wypłacie oraz o warunkach, na jakich kredyt jest udzielany, podejmowane są indywidualnie – mówi Sabina Salomon z Deutsche Banku.

Więcej informacji: Kredyt walutowy nie musi być wypłacony w złotych