– Powoli otwiera się rynek na długoterminowe polisy inwestycyjne, również sprzedawane w bankach – uważa Piotr Kuszewski, wiceprezes PZU Życie.

Dodaje, że według banków klienci zaczynają dobrze postrzegać inwestycje obliczone na dłuższy termin. Zdają sobie sprawę, że oprócz tego, co uzbierają w ZUS i w OFE, będą potrzebowali dodatkowych oszczędności na emeryturę.

– To też sposób na zdobycie klienta dla banku i ubezpieczyciela na dłuższy termin – mówi Piotr Kuszewski.

Produkty dla zamożnych

Jego firma wdrożyła taki produkt z Deutsche Bankiem i prowadzi rozmowy z innymi bankami. Zwraca uwagę, że na razie takie oferty są kierowane do zamożniejszych klientów.

Nieprzypadkowo takie długoterminowe polisy pojawiły się ostatnio w Deutsche Banku, który ma klientów z górnej półki, czy w ofertach Noble Banku i doradców finansowych, np. Open Finance czy Expander.

Oferowane przez te instytucje długoterminowe polisy inwestycyjne mają różne konstrukcje. Deutsche Bank na przykład oferuję polisę na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

– Jest on dostępny w dwóch wersjach przygotowanych przez Generali i PZU Życie, stąd terminy i opłaty są różne dla różnych wersji – mówi Sabina Salamon, rzecznik Deutsche Bank.

Produkt PZU Życie, choć jest odnawialną umową roczną, to w praktyce jest obliczony na więcej niż 10 lat, bo tylko wtedy wycofanie się z niego nie jest obarczone żadną opłatą. W Generali likwidacja polisy bez żadnych opłat jest możliwa dopiero od 11 roku.