Wkrótce pojawią się aplikacje pozwalające korzystać za pomocą komórki z Naszej-Klasy, najpopularniejszego w Polsce serwisu społecznościowego. Aplikacje ułatwiają już teraz mobilny dostęp do Blipa, Facebooka czy Twittera.
– Zauważamy silny wzrost zainteresowania dostępem do internetu w telefonach. Niemal 3/4 naszych abonentów już korzystało z internetu mobilnego w komórce, a w tym roku odnotowujemy wyjątkowe zainteresowanie wśród użytkowników ofert przedpłaconych (Heyah i Tak Tak) – mówi Agata Borowska z biura prasowego Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Za sprawą aplikacji, które pozwalają w sposób prosty połączyć się i korzystać z ulubionego serwisu, internetowe serwisy społecznościowe zagościły w komórkach. Większość z tych aplikacji jest bezpłatna. Niektórzy producenci telefonów – np. Nokia – instalują je w wybranych modelach komórek jako podstawowe oprogramowanie.
– Już dziś każdy użytkownik takich serwisów, jak Facebook czy Twitter może zauważyć, że wśród jego znajomych rośnie liczba osób łączących się z komórki – mówi DGP Kamil Niemira z Agencji Social Media.
Z danych Facebooka, który ma ponad 300 mln użytkowników na świecie i ponad 1 mln w Polsce, wynika, że co piąty użytkownik łączy się z nim z komórki. Stale rośnie też popularność komórkowych wersji Blipa czy Twittera.
Wielki nieobecnym w świecie komórkowych aplikacji jest Nasza-Klasa, największy polski serwis społecznościowy. Ale ma to się zmienić.
– Pierwsze aplikacje mobilne powinniśmy udostępnić w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie na przełomie roku. Do końca 2010 roku planujemy udostępnić w wersji mobilnej wszystkie produkty Naszej-Klasy: portal, Śledzika i nasz nowy komunikator NKtalk – mówi DGP Dominik Kaznowski, pełnomocnik zarządu spółki Nasza-Klasa.
Zapewnia, że pojawią się aplikacje wspierające wszystkie platformy i systemy operacyjne.
– Osoby tworzące aplikacje do korzystania z serwisów społecznościowych muszą pamiętać, że ich obsługa musi być prosta – mówi Kamil Niemira. Jego zdaniem dobrze to widać na przykładzie aplikacji Facebooka, którą można zainstalować w iPhone’ie.
– Ta aplikacja jest przyjazna i już po kilku chwilach wiemy, jak jej używać – mówi.
– Według Joe Hewitta, głównego inżyniera tej aplikacji w Facebooku, 25 proc. posiadaczy iPhone’a korzysta z Facebooka za pomocą komórki – dodaje.
Dominik Kaznowski mówi, że ze względu na nadal wysokie ceny mobilnego dostępu do internetu za pomocą komórki, aplikacje będą optymalizowane tak, by przesyłać jak najmniej danych. Problem ceny mobilnego internetu jako bariery w korzystaniu z serwisów społecznościowych powoli zanika. Operatorzy oferują pakiety do transmisji danych. Aby swobodnie korzystać z aplikacji, trzeba wydać od 15 zł miesięcznie wzwyż.
Zainteresowanie aplikacjami Naszej-Klasy może być duże. Już teraz około 1 mln użytkowników tego serwisu łączy się z portalem za pomocą komórki i przeglądarki internetowej. Według danych Megapanelu w sierpniu z serwisu Nasza-Klasa korzystało blisko 11,6 mln użytkowników.
1 mln użytkowników Naszej-Klasy łączy się z portalem za pomocą przeglądarki internetowej wbudowanej w komórce