Na początku 2009 roku podczas Światowego Kongresu Telefonii Komórkowej w Barcelonie podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad stworzeniem uniwersalnej ładowarki. Do pomysłu tego bardzo przychylnie nastawiona jest KE. GSM Association szacuje, że dzięki wprowadzeniu jej na rynek uda się zmniejszyć produkcję ładowarek o 50 procent, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 13,6-21,8 mln ton rocznie.

W sierpniu br. powstał odpowiedni projekt. Pod koniec zeszłego tygodnia International Telecommunication Union (ITU), agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. telekomunikacji, poinformowała o zatwierdzeniu projektu uniwersalnego urządzenia służącego do ładowania telefonów komórkowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa ładowarka powinna pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku.

ITU zdaje sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki branża informatyczna i telekomunikacyjna mają na środowisko naturalne. Dostępne obecnie badania wskazują, że bardziej efektywne wykorzystanie obecnych technologii w tym zakresie mogłoby obniżyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 15 procent.

Czytaj więcej: Dziennik Internautów

di.com.pl