ZPORR był realizowany w regionach w latach 2004-2006. W skali kraju regiony miały do dyspozycji 2 mld euro. Jak tłumaczyła na konferencji prasowej minister Bieńkowska, dodatkowe pieniądze to oszczędności, które zostały po przetargach oraz po zmianach np. w kwalifikowaniu środków w programie.

Województwo podlaskie ma otrzymać 22 mln zł z tej puli. Pieniądze dostaną głównie te samorządy, których wnioski nie dostały dofinansowania ze ZPORR - choć wnioski były wysoko ocenione - ale już zrealizowały swoje projekty. Teraz dostaną refundację.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił, że te pieniądze to "miła niespodzianka". Lista beneficjentów, które je otrzymają, będzie zatwierdzona przez zarząd województwa, jak tylko MRR przyśle pisemną informację o przyznaniu środków, być może już w przyszłym tygodniu.

"Samorządy są zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o beneficjentów"

Wiadomo, że za te pieniądze w Podlaskiem będą dofinansowane drogi, kanalizacja oraz infrastruktura oświatowa. Może to być ogółem około 20 projektów. Wszystkie umowy na projekty ze ZPORR mają być podpisane najpóźniej do grudnia.

Bieńkowska zachęcała samorządy, żeby wprowadzały maksymalne uproszczenia dla ubiegających się o unijne pieniądze. "Samorządy (województw - PAP) są zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o beneficjentów" - mówiła Bieńkowska.

Poinformowała, że ministerstwo wprowadza takie uproszczenia m.in. w procedurach dotyczących wniosków infrastrukturalnych, wniosków od przedsiębiorców oraz projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.