Coraz więcej banków oferuje lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, które umożliwiają uniknięcie 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Ostatnio BOŚ i Invest Bank.
Reklama
Wojna o depozyty powoli wygasa, ale banki znalazły sposób, by zwiększyć oprocentowanie lokat bez dodatkowych kosztów. Mogą to zrobić dzięki lokatom i kontom z dzienną kapitalizacją odsetek. Wiosną lokaty antypodatkowe oferowało pięć instytucji finansowych, a dzisiaj już 12 banków.
– Ostatnio lokaty z dzienną kapitalizacją wprowadziły do swojej oferty BOŚ i Invest Bank, ale sądzę, że niebawem lista instytucji z tego rodzaju depozytami będzie jeszcze dłuższa – twierdzi Mateusz Ostrowski z Open Finance.
Wśród banków, które oferują takie produkty, nie ma największych: Pekao i PKO BP.
– Obserwujemy działania innych banków w zakresie produktów depozytowych z dzienną kapitalizacją odsetek, ale teraz nie planujemy ich wprowadzać – mówi Marek Kłuciński z PKO BP.
Eksperci podkreślają, że lokaty antypodatkowe są korzystne zarówno dla banku, jak i dla właściciela lokaty. Traci budżet państwa, który nie dostaje żadnej daniny. Mechanizm jest prosty i wykorzystuje fakt, że należny podatek jest zaokrąglany. Jeśli wartość należnego podatku jest mniejsza niż 50 gr, to podatek nie jest pobierany. Dzięki temu trikowi zyskowność lokat antypodatkowych jest wyższa niż standardowych depozytów. Większość z nich daje dochód, który ze zwykłych, objętych podatkiem lokat można by otrzymać przy oprocentowaniu na poziomie 7 proc. Ale obecnie standardowych depozytów z takimi odsetkami na rynku już nie ma.
– Klienci są bardzo zainteresowani takimi depozytami. W ciągu trzech tygodni zebraliśmy na tych lokatach 140 mln zł – mówi Piotr Lemberg z BOŚ.
Trzeba pamiętać, by kwota na lokacie antypodatkowej nie przekroczyła pewnego poziomu. Najczęściej to 10–15 tys. zł. Jeśli oszczędności będą większe, to może się okazać, że naliczany jest podatek. Ponieważ przepisy mówią, że gdy kwota należna fiskusowi jest większa niż 50 gr, to jest ona zaokrąglana do 1 zł, możemy zapłacić nawet 40 proc. podatku od zysków kapitałowych. Na szczęście, nie wszyscy muszą pilnować wysokości wpłat.
– Niektóre banki wyręczyły klientów z wykonywania obliczeń i ustaliły górny limit wpłat na antypodatkowy depozyt, tak by odsetki nie przekroczyły wspomnianej wcześniej granicznej wartości – mówi Mateusz Ostrowski.
Na dodatek wartość kwot, jakie można ulokować na lokatach antypodatkowych bez konieczności zapłaty podatku, jest stosunkowo niewielka. Jeśli dysponujemy więc większymi środkami, trzeba czasem założyć kilka depozytów czy rachunków. Na przykład w Polbanku klient może mieć trzy konta antypodatkowe, w BOŚ – trzy lokaty, a w Invest Banku – pięć lokat, w Kredyt Banku można mieć tylko jedno konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją. Instytucje, mające w swej ofercie produkty antypodatkowe, często dają korzystniejsze warunki tym, którzy lokaty takie zakładają przez internet. Tak jest w Getin Banku (ci, którzy założą lokatę w oddziale, dostają niższe odsetki).