Do 200 tys. euro dotacji ze środków unijnych mogą otrzymać początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą założyć innowacyjną firmę - informuje Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum z Katowic. Szanse studentów na skuteczne uruchomienie własnego biznesu ma zwiększyć realizowany przez park program "Kapitał dla energii".

Priorytetowo traktowane są projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii i technologii energooszczędnych. Tylko jeden na dziesięć studenckich pomysłów na innowacyjną firmę ma szansę na sukces rynkowy w Polsce.

"Kapitał dla energii" jest przeznaczony dla studentów, absolwentów studiów oraz pomysłodawców z całej Polski, którzy chcą założyć nowatorską firmę. Specjaliści programu zbadają zgłoszone pomysły pod kątem ich innowacyjności i czystości patentowej oraz pomogą w rozwoju koncepcji produktu i pisaniu biznesplanu.

Wybrane przedsięwzięcia mogą liczyć na wsparcie kapitałowe do 200 tys. euro. To - zdaniem pomysłodawców przedsięwzięcia - jeden z głównych walorów programu. "Początkującym przedsiębiorcom trudno jest zdobyć kredyt. Nieważne, jak innowacyjne byłyby ich pomysły - bez kapitału nie będą mogły się rozwijać" - tłumaczy dyrektor ds. PR Euro-Centrum Dawid Szarański.

W ramach programu przewidziano doradztwo dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej, zarządzania firmą, dostępu do technologii, ekspertów oraz globalnych rynków. Nowo powstałe firmy będą mogły również skorzystać z infrastruktury, niezbędnej do dalszego rozwoju.

Euro-Centrum promuje swój projekt podczas spotkań ze studentami śląskich i małopolskich uczelni

Jedno z takich seminariów odbyło się w poniedziałek na Politechnice Śląskiej w Katowicach."Kapitał dla energii" to nie jedyny program Parku Naukowo-Technologiczno Euro-Centrum służący aktywizacji biznesowej młodych ludzi. W listopadzie rozpoczynają się szkolenia w ramach projektu "Energia na start". Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak założyć firmę, poznają zagadnienia przedsiębiorczości technologicznej oraz sposoby zarządzania innowacjami.

Program obejmuje też wyjazdy na krajowe i międzynarodowe targi branżowe

Dzięki nim uczestnicy poznają rynek technologii, którymi w przyszłości mogą się zająć, oraz sprawdzą własne umiejętności biznesowe.

Poświęcony problemom oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych - wiosną otwarto tam tzw. niskoenergetyczny budynek, zużywający do ogrzewania i chłodzenia zaledwie jedną trzecią energii potrzebnej standardowym biurowcom.

W przyszłym roku w Euro-Centrum rozpocznie się budowa tzw. budynku pasywnego, do minimum ograniczającego pobór z zewnątrz energii potrzebnej do jego ogrzewania.

Docelowo w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum siedzibę ma znaleźć 70 firm (dziś jest ok. 40), które zatrudnią około tysiąca pracowników (obecnie 600). Łączna powierzchnia biurowa, usługowa, wystawowa, magazynowa i produkcyjna wyniesie ok. 15 tys. m kw.