Największa polska grupa energetyczna zaproponuje inwestorom prawie 260 mln akcji nowej emisji o wartości szacowanej nawet na grube miliardy. Będzie to jedna z największych ofert w historii GPW
Zapowiadany już kilka razy debiut giełdowy PGE Polskiej Grupy Energetycznej, największej polskiej firmy energetycznej, jest coraz bliżej. KNF zatwierdziła prospekt emisyjny PGE. Zostanie on opublikowany dzisiaj, ale wiadomo, że spółka zaoferuje inwestorom prawie 260 mln akcji. Zdaniem specjalistów, wartość oferty sięgnie kilku miliardów złotych.
– Podczas poprzednich przymiarek do debiutu giełdowego wartość PGE szacowana była na 27–30 mld zł. Teraz wyceny sięgają 35 mld zł. Spodziewana wartość emisji to około 5 mld zł. Ta liczba bierze się z powszechnego przekonania, że emisje PGE i PKO BP będą w sumie warte ponad 10 mld zł. A już wiadomo, że PKO BP sprzedaje akcje za ponad 5 mld zł – mówi proszący o zachowanie anonimowości przedstawiciel jednej z firm doradczych.
Po ofercie Skarb Państwa, który teraz kontroluje firmę w 100 proc., będzie miał 85-proc. pakiet. Debiut giełdowy spółki spodziewany jest w I dekadzie listopada.
Po zakupie akcji PGE inwestorzy staną się akcjonariuszami spółki dominującej w powstałej dwa lata temu w wyniku rządowego programu konsolidacji energetyki grupy.
Według danych za 2008 rok udział PGE w produkcji energii elektrycznej wynosił 38,7 proc., w dystrybucji 28,4 proc. i około 25 proc. w sprzedaży. W ubiegłym roku grupa miała około 20,6 mld zł przychodów i zarobiła netto około 2,7 mld zł.

Więcej informacji: Znamy szczegóły prospektu emisyjnego Polskiej Grupy Energetycznej