Gdy uwzględnimy liczbę łączy na 100 mieszkańców, spadamy na 44. pozycję.

Raport powstał po raz drugi. W zeszłym roku Polska była na 38. pozycji na 42 oceniane kraje. W sponsorowanych przez Cisco Systems badaniach polski internet oceniono jako ten, który spełnia dzisiejsze oczekiwania klienta. Oczekiwania te określono jako możliwość wysyłania zdjęć, korzystania z usług wideo w komunikatorze Skype i oglądania filmów w serwisie YouTube.

Spośród 66 państw tylko w dziewięciu łącza internetowe spełniają wymogi usług, które już pojawiają się na rynku lub pojawią się niedługo, takich jak telewizja wysokiej rozdzielczości. Państwa liderzy to Korea Południowa, Japonia, Szwecja, Litwa, Bułgaria, Łotwa, Holandia, Dania i Rumunia. W ocenie autorów raportu wysoka pozycja Łotwy, Bułgarii, Litwy i Rumunii wynika przede wszystkim z tego, że w tych krajach intensywnie rozbudowywano sieci światłowodowe.

W badaniach oceniano szybkość ściągania danych oraz ich wysłania, a także opóźnienia w transmisji danych. Pod względem prędkości ściągania danych Polska jest na 37. pozycji, przy szybkości ich wysyłania zajmujemy 30. miejsce, a pod względem opóźnień – 20.

Oceniano także jakość łączy w wybranych miastach. Spośród uwzględnionych w pierwszej setce najlepiej oceniono szybki internet w Krakowie (70. pozycja). Łódź zajęła 87. miejsce i o trzy miejsca wyprzedziła Warszawę.