"Chcielibyśmy trafić na giełdę jak najszybciej, ale muszą być spełnione liczne warunki. W tej chwili trwają przygotowania, pracują doradcy (...). Ważna też jest sytuacja na giełdzie, jaka będzie w dniu ewentualnego debiutu" - powiedział Celiński w telewizji TVN CNBC Biznes.

"Najwcześniejszy możliwy moment debiutu to wiosna przyszłego roku" - dodał. Prezes powiedział, że oferta obejmowałaby akcje nowej emisji, choć nie można wykluczyć, że w ramach oferty zostanie też sprzedana część papierów będących obecnie w posiadaniu Skarbu Państwa i PKP.

"Liczymy na kilkaset milionów. To kwota możliwa do pozyskania" - poinformował Celiński.

Z wcześniejszych wypowiedzi prezesa PKP Intercity wynika, że potrzeby inwestycyjne firmy sięgają ok. 3 mld zł do 2018 roku.

PKP Intercity, jako samodzielna spółka działa od września 2001 roku; powstała po podziale Polskich Kolei Państwowych na 10 odrębnych, wyspecjalizowanych spółek, funkcjonujących w ramach nowej Grupy PKP. W 2008 r. spółka została zarejestrowana jako spółka akcyjna w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na początku grudnia 2008 r. PKP Intercity przejęła obsługę połączeń pospiesznych międzywojewódzkich wykonywanych wcześniej przez PKP Przewozy Regionalne. W rozkładzie jazdy 2008-2009, PKP Intercity uruchomiła 555 pociągów, w tym pociągi EuroCity, InterCity, pociągi pospieszne i ekspresowe.