Ograniczenie inwestycji na polskim rynku centrów handlowych nie jest tak duże jak prognozowano na początku roku. Jednak jak wynika z analiz Cushman & Wakefield do końca 2010 r. zostanie oddanych do użytku 1,6 tys. mkw. nowych powierzchni handlowych.

Wcześniej oczekiwano, że z powodu zaostrzenia polityki kredytowej przez banki zostanie zrealizowana połowa z zaplanowanych inwestycji.

– W latach 2009–2010 roczna podaż nowoczesnej powierzchni handlowej na rynku wyniesie około 800 tys. mkw. – wyjaśnia Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z działu doradztwa Cushman & Wakefield.

To plasuje Polskę na piątym miejscu w Europie pod względem nowych inwestycji w centra handlowe. Liderem jest Turcja, w której powstanie ponad 2 mln mkw. powierzchni handlowej.

Polski rynek wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów. Firma Plaza Center poinformowała właśnie o zakupie działki w Łodzi, na której za 350 mln zł powstanie centrum o wielkości 45 tys. mkw.

– Polski rynek jest najbardziej obiecujący w całej Unii Europejskiej, a najszybciej rosnąca w Europie gospodarka daje pewność powodzenia takich projektów – informuje Agnieszka Cymerman, dyrektor działu najmu Plaza Center.

Nowe inwestycje są przewidziane także w Warszawie. Jedną z nich zrealizuje firma Neinver, która wybuduje centrum Annopol o powierzchni 14 tys. mkw.