Szef resortu gospodarki zaznaczył, że wczorajsza deklaracja premiera o przyjęciu wspólnej waluty w 2011 roku ma znaczenie polityczne.

Waldemar Pawlak odniósł się też do dyskusji wokół reformy KRUS

Wyraził przy tym żal, że premier nie postanowił jeszcze zająć się sprawą reformy rolniczych ubezpieczeń społecznych. Tymczasem - jak powiedział - propozycja pierwszego etapu zmian trafiła do Kancelarii Premiera już w czerwcu. Gdyby rząd zajął się nią wcześniej, można byłoby już przyjąć proponowane w projekcie rozwiązania - zwrócił uwagę minister gospodarki.

Pawlak uznał za znaczące, pojawienie się na Forum Ekonomicznym w Krynicy dużej liczby przedstawicieli firm z Białorusi

Zauważył jednocześnie brak delegacji z Rosji. Zdaniem wicepremiera, aktywność firm z regionu pokazuje, że to one będą decydować o obrazie gospodarczym tej części Europy:

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbyły się już pierwsze panele dyskusyjne, których łącznie zaplanowano blisko 120

Bierze w nich udział łącznie około 2 tysięcy gości ze świata polityki i biznesu oraz dziennikarzy. Pierwsze sesje pokazały, że wiodącymi tematami podczas krynickiego Forum będą bezpieczeństwo energetyczne, rozwój gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także współpraca Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. Poza Krynicą odbyły się spotkania towarzyszące "polskiemu Davos" - Forum Inwestycyjne w Tarnowie oraz Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, organizowane przez Instytut Wschodni, potrwa do soboty. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym Forum.