Większość – 114 mln – korzystać będzie z wyspecjalizowanych urządzeń (PND), a około 58 mln z telefonów komórkowych wyposażonych w nawigację. Za pięć lat nawigacja w smarphone’ach (telefonach komórkowych z systemem operacyjnym) będzie miała już 305 mln użytkowników, a PND najwyżej 128 mln – przewiduje firma badawcza iSuplli. Według Strategy Analytics w tym roku sprzedaż smartphone’ów z GPS wzrośnie o 20 mln sztuk do 77 mln. Światowi liderzy PND – TomTom i Garmin nie będą odnotowywali już znaczącego wzrostu sprzedaży.

Na nawigację w komórce od kilku lat stawia Nokia. Promuje przy tym własne rozwiązania: Nokia Maps i Ovi Maps. Nokia, poza telefonami z wbudowanym GPS, sprzedaje też pod własną marką moduły GPS, które dzięki bezprzewodowej radiowej technologii Bluetooth można podłączyć do komórki. Użytkownicy komórek z systemem operacyjnym Symbian mają alternatywę w postaci aplikacji niemieckiej firmy Navigon.

Telefony z GPS oferują też inni producenci tacy jak Samsung, HTC, RIM (urządzenia BlackBerry) czy Apple (iPhone). Do niedawna większość nawigacji dostosowana była jedynie do systemu operacyjnego Windows Mobile, a najpopularniejszymi mapami używanymi w Polsce w tych telefonach są AutoMapa i TomTom.

W tym roku mocno na rynek nawigacji wszedł Apple, który wraz z premierą iPhone’a 3GS ogłosił, że w sprzedaży w sklepie z aplikacjami pojawią się mapy TomTom. Taką samą decyzję podjął Navigon. Na dodatek nawigacja tej niemieckiej firmy szybciej była dostępna dla użytkowników iPhone’ów niż aplikacja TomToma. iSupply ocenia, że w tym roku z nawigacji GPS będą korzystały 2 mln użytkowników iPhone’ów, a w 2013 roku około 28 mln.

Nawigacja GPS jest też dostępna dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android. W Niemczech Navigon oferuje mapy klientom T-Mobile. Od 7 września dla użytkowników oferowanych przez Erę, Orange i Play komórek z Androidem dostępna jest komercyjna wersja nawigacji poznańskiej firmy NaviExpert.

Niestety ani użytkownicy telefonów z Symbianem, ani iPhone’ów, ani komórek z Androidem nie mogą zainstalować w swoich telefonach uznawanej przez użytkowników za najdokładniejszą w Polsce AutoMapy.

– Uważnie obserwujemy rozwój platform mobilnych i nie wykluczamy ich wykorzystania w przyszłości do oferowania AutoMapy – mówi GP Janusz M. Kamiński, rzecznik AutoMapy.