W ciągu ostatniego roku podwoiła się liczba bezprzewodowych modemów. Wzrost zainteresowania mobilnym internetem wymusza na operatorach aktywną walkę o klientów. Miesięczny abonament waha się od 36 do 55 zł.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikował analizę cen mobilnego dostępu do Internetu. Pod uwagę wzięto oferty pięciu operatorów świadczących tego typu usługi: PTK Centertel (Orange Free), Polska Telefonia Cyfrowa (blueconnect); Polkomtel S.A. (iPlus), P4 Sp. z o.o. (Play Online) oraz Aster (Aster).

Z analizy wynika, iż w okresie od czerwca 2008 roku do czerwca 2009 roku na krajowym rynku podwoiła się liczba bezprzewodowych modemów. Nasycenie usługami osiągnęło blisko 5 procent, a co raz większe zainteresowanie wymusza na operatorach aktywną walkę o potencjalnych klientów.

Ceny aktywacji usług w abonamencie wahają się w od 1 zł do 189 zł (z VAT), a średnia opłata miesięczna kształtuje się na poziomie od 36 zł dla klienta biznesowego do 55 zł dla klientów post-paid.

UKE informuje, iż na rynku jest co raz więcej ofert z początkowym okresem promocyjnym z obniżoną opłatą, które zdaniem autorów analizy nie zawsze zmniejszają całościowy koszt ponoszonych wydatków, ponieważ promocyjny abonament często łączy się z droższą aktywacją lub wyższymi cenami modemów. Aby zachęcić klientów do ofert promocyjnych operatorzy oferują w zamian możliwość próbnego wykorzystania usługi lub wcześniejszego rozwiązania umowy w przypadku, gdy klient nie będzie zadowolony.

Stosunkowo dużo na uruchomienie zestawu płacą osoby, które decydują się na system przedpłacowy. W przypadku ofert na kartę odpowiednikiem aktywacji jest zestaw startowy, w skład, którego wchodzi karta SIM oraz starter z pierwszym doładowaniem konta. Autorzy analizy alarmują, iż w wielu przypadkach modem trzeba zakupić oddzielnie i to po cenie poza promocją, przez co koszt aktywacji znacznie wzrasta. Ceny aktywacji wraz z modemem w pre-paid wahały się w analizowanych ofertach od 249 zł do nawet 919 złotych. Samo miesięczne korzystanie z usługi w systemie przepłaconym jest już jednak zdecydowanie tańsze i kosztuje średnio ok. 19 zł miesięcznie.