Przybywa ofert pracy dla interim menedżerów (czasowych menedżerów). W ostatnim półroczu pojawiło się 46 ogłoszeń internetowych na to stanowisko – donosi portal Pracuj.pl. Pracodawcy zatrudniają ich zwykle na kilka miesięcy do przeprowadzania zmian i do redukcji kosztów w firmie.

Specjaliści od kryzysu

– Wzrost zainteresowania interim menedżerami związany jest z obecną sytuacją ekonomiczną, kryzysem i restrukturyzacją firm – wyjaśnia Monika Buchajska-Wróbel z firmy Inwenta. Dodaje, że wiedza na temat tego typu rozwiązań jest jeszcze dość niska. Interimowie najczęściej zatrudniani są przez międzynarodowe organizacje, które spotkały się już z tą praktyką na Zachodzie. Niemniej jednak coraz więcej rodzimych firm nawiązuje współpracę z doświadczonymi menedżerami na zasadach interim managementu.

– Wiele firm przygląda się kosztom działalności, częściej opłaca się im zatrudnić pracownika na wykonanie określonego zlecenia niż na stałe – zauważa Dominik Matuzewicz z portalu Monster.pl.

Zapotrzebowanie na menedżerów czasowych występuje głównie w branży handlowej i produkcyjnej.

Ewa Rytka, interim menedżer, uważa, że najwięcej miejsc pracy dla interimów oferują przedsiębiorstwa w regionach przemysłowych m.in. na Śląsku. Firmy wolą przy tym korzystać z usług rekomendowanych osób.

Chętnych do wykonywania takiej pracy przybywa. Powody są dwa: zwiększające się bezrobocie wśród kadry zarządzającej oraz wysokie zarobki.

– Sytuacja na rynku powoduje, że menedżerowie, którzy pracowali dotychczas na etatach, rozważają podjęcie pracy czasowej – zauważa Monika Buchajska-Wróbel.

Pensja zależy od wielkości projektu, branży, doświadczenia i kompetencji wynajmowanego menedżera.