Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB wzrósł w II kwartale tego roku o 1,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

"Wspólnie z ministrem Jackiem Rostowskim przyszliśmy tu dzisiaj do polskiej Giełdy chwalić się, chwalić się polskim sukcesem. Te pochwały należą się przede wszystkim ludziom w Polsce, którzy przyczyniają się do tego codzienną pracą" - podkreślił szef rządu.

"Dzisiaj ku naszej satysfakcji i zaskoczeniu wielu polityków i ekspertów, pozycja Polski jest jeszcze mocniejsza. Nie ma w tym przypadku" - dodał szef rządu.

Zakładamy, że bezrobocie w Polsce w latach kryzysu nie powinno przekroczyć 13 proc. - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni rząd przedstawi parametry dotyczące przyszłorocznego budżetu.

Według premiera 13-proc. bezrobocie w kryzysie będzie świadczyło o tym, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest lepsza niż w całej Unii Europejskiej. "Dzisiaj nie ma gospodarki na świecie, która by skutecznie broniła się przed bezrobociem. A w tym świecie, który nas dotyczy euroatlantyckim, my ze zjawiskiem bezrobocie radzimy sobie najlepiej. Nie zmienia to dramatu (...) ludzi, którzy tracą pracę" - zaznaczył.

Z przedstawionych w piątek danych GUS wynika, że 479 zakładów pracy zadeklarowało na koniec lipca 2009 r. zwolnienie w najbliższym czasie 30,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,4 tys. osób.

Według danych resortu pracy stopa bezrobocia w lipcu wzrosła do 10,8 proc.