Kojarzące się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Skandynawią domy drewniane zyskują w ostatnich latach coraz większe uznanie także i w Polsce. Buduje się je najczęściej w dwóch technologiach, tzw. kanadyjskich domów z bali.

– Dziś budownictwo drewniane rozwija się głównie dzięki zmianie mentalności Polaków, bo nie budują już domów dla wnuków. Inwestor chce szybko wybudować dom dla siebie, a na to pozwala budownictwo drewniane. Dom wznosi się w ciągu trzech miesięcy – tłumaczy Wojciech Nitka z Centrum Budownictwa Drewnianego.

W Polsce znane już są wszystkie najlepsze technologie i materiały budowlane, aby móc stawiać drewniane domy trwałe i energooszczędne – dodaje Wojciech Nitka.

Z drewna czy z betonu

Dom z drewna można wykonać za mniejsze pieniądze niż tradycyjny, pod warunkiem że zastosuje się właściwą technologię.

– Budując z drewna, inwestor uzyska szybko ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom – wylicza Wojciech Nitka. Z kolei Michał Jalovecký, prezes ES Polska, firmy budującej jednorodzinne domy murowane na terenie całej Polski, twierdzi, że domy murowane to sprawdzona i zaufana technologia. Jego zdaniem charakteryzują się dużą akumulacyjnością cieplną. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do ich budowy są łatwo dostępne.

– Istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć – dodaje – Michał Jalovecký.

Budowa domów drewnianych wymaga dużej dokładności oraz zastosowania odpowiedniego drewna. Natomiast wadą domów murowanych jest czas trwania budowy– od 6 do 12 miesięcy, a często nawet dłużej, oraz to, że podstawowe prace budowlane można wykonywać tylko w sezonie. Domy murowane mają też dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane.

Niższe koszty budowy

Średnia cena tzw. kanadyjczyka wybudowanego pod klucz to 1,6 tys. – 2 tys. zł za 1 mkw. Wliczone są w nią oprócz stanu surowego zamkniętego również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, c.o., stolarka okienna i drzwiowa, elewacja zewnętrzna, ściany gotowe do malowania i podłogi.

Jak twierdzi Wojciech Nitka obniżenie kosztu budowy metra kwadratowego domu jest spowodowane innymi czynnikami. Dzięki różnicy grubości ścian – ok. 16 cm w technologii szkieletowej, a ok. 60 cm w technologii tradycyjnej, przy zachowaniu podobnej izolacyjności cieplnej, powierzchnia domu drewnianego będzie ok. 8–10 proc. większa, co w poważnym stopniu obniża koszt metra kwadratowego budowy – tłumaczy Wojciech Nitka.