Przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii i nie zdążyli wziąć udział w wiosennym wyścigu po preferencyjne pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają w tym roku jeszcze jedną szansę. NFOŚiGW planuje w grudniu przeznaczyć na ten cel dodatkowe 500 mln zł. Zainteresowane firmy będą mogły składać wnioski o wsparcie od 1 do 31 grudnia.

Pakiet antykryzysowy

Wsparcie dla inwestycji w odnawialne źródła energii to część rządowego Pakietu Antykryzysowego wspierania firm w okresie słabszej koniunktury. NFOŚiGW chce w ciągu trzech lat pożyczyć dużym inwestorom, którzy są zainteresowani zieloną energią, 1,5 mld zł. Środki te mają pochodzić z opłat, jakie wnoszą firmy energetyczny za zbyt mały udział energii odnawialnej w produkcji prądu.

W grudniowym konkursie będą mogli wystartować przedsiębiorcy, którzy realizują inwestycje o wartości przekraczającej 10 mln zł. Mogą oni starać się o pożyczkę w wysokości do 50 mln zł. Jej wartość nie może jednak przekroczyć 75 proc. kosztów projektów. Z rządowego programu wynika, że oprocentowanie pożyczki ma wynosić 6 proc. w skali roku, a okres kredytowania nie może być dłuższy niż 15 lat. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą starać się po zakończeniu inwestycji o częściowe (do 50 proc.) umorzenie pożyczki.

– Nasz program jest tak skonstruowany, by wspierać małe i średnie inwestycje w odnawialne źródła energii. Większe projekty nie będą mogły skorzystać w naszych pożyczek, bo wychodzimy z założenie, że duzi inwestorzy nie mają problemów ze zgromadzeniem kapitału – mówi GP Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW.