Inflacja w Polsce jest pod kontrolą i będzie systematycznie zbliżać się do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynika z poniedziałkowej wypowiedzi szefa banku centralnego Sławomira Skrzypka. W związku z tym Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nadal pozostaje w fazie łagodzenia polityki monetarnej.

"Nie widzę obaw, by inflacja wymknęła się spod kontroli. Główne przyczyny jej wysokiego poziomu to wzrost niektórych kosztów akcyzowych, w obszarach cen regulowanych też coś się jeszcze podziało, ale tonie świadczy o tym, że takie zagrożenie jest realne" - powiedział Skrzypek dziennikarzom.

Inflacja będzie schodzić do celu, choć może wolniej niż wcześniej przewidywano. Szef NBP wyjaśnił, że podwyżki akcyzy czy cen administracyjnych natychmiast przekładają się na poziom cen i z tego powodu spadek wskaźnika CPI będzie wolniejszy od oczekiwań.

"W dalszym ciągu jesteśmy w fazie łagodzenia polityki pieniężnej"

"Inflacja jest pod kontrolą i w dalszym ciągu jesteśmy w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Przypominam też, ze stanowczo do tego zachęca nas również Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który przypomina że mamy przestrzeń do obniżek, a problemy sfery realnej nie zostały zakończone" - podkreślił Skrzypek.

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w lipcu wyniosła 3,6% wobec 3,5% miesiąc wcześniej.