Niemiecki koncern energetyczny RWE chce przejąć większość udziałów w polskiej grupie energetycznej Enea i znacznie rozbudować swoją pozycję w Polsce - poinformował dziś niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

Gazeta powołuje się na informacje z kół finansowych. RWE nie chciał komentować tych doniesień.

W piątek resort skarbu poinformował, że w odpowiedzi na zaproszenie do zbycia 67,05 proc. należących do Skarbu Państwa akcji w Enei, wpłynęły dwie odpowiedzi; nie podano więcej szczegółów. Jak poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe MSP, nazwy tych firm mogą być znane pod koniec tygodnia.

Wcześniej Vattenfall i CEZ poinformowały, że nie złożyły oferty na zakup akcji Enei. Żadnych komentarzy nie udzieliło RWE Polska.

Według "FTD", RWE już złożył ofertę kupna grupy Enea i rozpoczął pozyskiwanie środków na sfinansowanie ewentualnej transakcji; pod koniec zeszłego tygodnia niemiecki koncern sprzedał 35 milionów akcji spółki American Water za 455 mln euro.

Polski rząd planuje prywatyzację grupy Enea jeszcze w tym roku

Polski rząd planuje prywatyzację grupy Enea jeszcze w tym roku. Skarb Państwa jest właścicielem 76,48 proc. akcji poznańskiej spółki. W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji szwedzki koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów.

Pod koniec lipca MSP zaprosiło do negocjacji przy zakupie 67,05 proc. akcji. Do zeszłego piątku zainteresowane podmioty mogły zgłaszać chęć udziału w negocjacjach.

Udział RWE w polskim rynku energetycznym oceniany jest obecnie na 5,5 procent. Koncern planuje budowę elektrowni węglowej o mocy 800 megawatów oraz parku wiatrowego o mocy 300 megawatów. RWE Polska zaopatruje w Polsce 880 tysięcy odbiorców.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do Enei należy m.in. Elektrownia Kozienice.