Rynek kolportażu prasy czekają zmiany. Kryzys wymusi likwidację nierentownych punktów sprzedaży i lepszą dystrybucję gazet. Znaczenie będzie miało też to, kto zostanie udziałowcem Ruchu.
Ruch należący w 56,9 proc. do Skarbu Państwa pójdzie pod młotek, podobnie jak inne spółki wpisane właśnie przez rząd na listę prywatyzacyjną. Do Ruchu należy obecnie prawie połowa rynku dystrybucji prasy w Polsce. To, w jakim kierunku rozwijać się będzie spółka, będzie miało wpływ na przyszłość wydawców prasy. Dlatego – jak dowiedziała się GP – znowu rozważać zaczęli koncepcję udziału w prywatyzacji jednego z największych polskich kolporterów. Pięć lat temu powołali nawet konsorcjum, ale ostatecznie w pierwszej prywatyzacji spółki nie wzięli udziału.
– Trzeba to poważnie rozważyć. Nie wszystkich będzie pewnie na to stać, ale wpływ na to, w jakim kierunku pójdzie Ruch, może być dla nas kluczowy – mówi GP jeden z wydawców.

Rynek się zmienia

Na zakup akcji spółki wydawcy musieliby wyłożyć, według różnych szacunków 220–250 mln zł. Ale wejście w tym momencie na rynek kolportażu prasy może im się opłacić. Czekają go bowiem zmiany wymuszone przez kryzys. Kolporterzy szukają dziś oszczędności i przymierzają się do rezygnacji z nierentownych lokalizacji. Z drugiej strony naciskają też wydawców, żądając od nich wyższych marż. Na dodatek, ogłoszenie w ostatnich dniach przez Kolporter, największego konkurenta Ruchu, poszukiwań inwestora dla swojej sieci 900 salonów prasowych, wywołało dyskusję na temat opłacalności biznesu, jakim jest sprzedaż prasy.
– Akurat o to jestem spokojny. Dystrybucja prasy opłaca się i wciąż będzie się opłacać. Wprawdzie nakłady spadają, ale liczba tytułów przybywa. Wszystko zależy więc od jakości kolportażu i dobrego zarządzania – uważa Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.
Podobnego zdania jest Bogdan Ścibut, członek zarządu Ruchu ds. kolportażu, który przypomina, że polski rynek wart jest około 3 mld zł i przychodowo jest dość stabilny. Rynek – jak dodaje – czekają jednak odkładane wcześniej zmiany.
– Kryzys uwypuklił wiele niedociągnięć i błędów popełnionych w latach ubiegłych, które trzeba będzie naprawić. Nie utrzyma się dziś tak rozbudowana, licząca ponad 65 tysięcy punktów sprzedaży sieć punktów sprzedaży prasy w całym kraju. Mogłaby być ona istotnie mniejsza, ale pod względem oferty powinna być lepiej sprofilowana i dopasowana do potrzeb czytelnika. Wtedy będzie bardziej rentowna. W tym kierunku powinniśmy iść. Teraz w dystrybucji jest sporo przypadkowości – mówi Bogdan Ścibut.
Wydawcy też przyznają, że liczba punktów sprzedaży nie jest dla nich najważniejsza.– Liczy się lokalizacja. Samych punktów mogłoby być około 30 tys., ale ważne, by były to odpowiednio rozlokowane kioski czy salony – mówi Maciej Hoffman.
Sam Kolporter też podkreśla, że z dystrybucji prasy nie zamierza rezygnować. Choć rozważa nawet sprzedaż sieci, to Maciej Topolski, rzecznik Kolportera, podkreśla, że spółka chciałaby zachować możliwość dostarczania do niej prasy.
– Nie zamierzamy z tego rezygnować i uważamy, że ten rynek ma przed sobą przyszłość. Ale wiele musi się zmienić. Prasa musi być znowu zyskownym towarem i to nie tylko dla wydawców, lecz także dla detalistów – mówi Maciej Topolski.

Chcemy większych marż

Kolporter narzeka, że opłacalność biznesu spada z roku na rok. A winni są głównie wydawcy prasy i ich wojny cenowe.
– Gdy gazeta kosztuje złotówkę, rentowność jej sprzedaży jest niewielka. Dla właścicieli sklepów i kiosków jest coraz mniej atrakcyjnym towarem, bo z tej samej powierzchni sprzedażowej osiągają coraz mniejszy zysk – dodaje Maciej Topolski.
Podczas czerwcowego spotkania z Izbą Wydawców Prasy spółka przedstawiła żądania podwyższenia przez wydawców marży dystrybutorów o 5–6 punktów procentowych, a także wydłużenie terminów płatności. Obecnie średnia marża Kolportera, jak mówi spółka, to około 30 proc., w punktach sprzedaży detalicznej to z kolei 14–20 proc. Kielecka firma jednocześnie przekonuje, że wydawcy powinni podnieść ceny egzemplarzowe, argumentując, że w innych krajach nie obniżyło to sprzedaży gazet. Wydawcy na podwyżkę marż – czyli rezygnację ze swojego zarobku – nie chcą się zgodzić. Na rozmowy są otwarci, pod warunkiem jednak że Kolporter nie będzie zalegał z płatnościami. Eksperci dodają, że wojna cenowa się skończyła, a Kolporter próbuje wykorzystać silną pozycję rynkową, by wymusić ustępstwa na wydawcach.
Maciej Hoffman przestrzega przed podwyższaniem marż.
– Zmieni się struktura sprzedaży. Niestety, więcej gazet trafi do hipermarketów, a to oznacza gorszą sprzedaż wysokonakładowych dzienników i czasopism. Z punktu widzenia wydawców najbardziej efektywna jest sprzedaż w kioskach i salonach prasowych – mówi Maciej Hoffman.