Nowa sieć telefonii komórkowej "wRodzinie" - wspólne przedsięwzięcie Fundacji Lux Veritatis i spółki CenterNet - rozpoczęła w sobotę działalność.

Poinformował o tym w sobotę wieczorem na Jasnej Górze prezes Fundacji o. Tadeusz Rydzyk. Tego dnia w częstochowskim sanktuarium rozpoczęły się uroczystości 17. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Na razie nowa sieć będzie oferowała tylko usługi pre-paid. Jak poinformowała w komunikacie na stronie internetowej spółka CenterNet, cała kwota, za którą sprzedawane są tzw. startery, przeznaczona jest na połączenia telefoniczne i wiadomości sms. Po wykonaniu pierwszego połączenia karta ma być aktywna przez rok - bez doładowywania.

"Dzisiaj witamy wRodzinie. Co wy na to? Postanowiliśmy, przyszli do nas i nam zaproponowali. Kapitał polski, żeby te pieniądze nie wypływały z Polski" - mówił w sobotę do pielgrzymów na Jasnej Górze o. Rydzyk, zaznaczając że sieć nie jest własnością Fundacji Lux Veritatis.

"Na telewizję potrzeba wiele ludzi i środków"

Jak tłumaczył, dochód z nowego przedsięwzięcia Fundacja zamierza przeznaczyć na utrzymanie innych jej przedsięwzięć, m.in. uczelni w Toruniu, geotermii i telewizji "Trwam". "Na telewizję potrzeba wiele ludzi i środków" - wyjaśniał redemptorysta, wskazując że np. jedna dobra kamera kosztuje 50 tys. euro i to bez obiektywów.

"Tutaj mówimy, nie damy rady - idziemy w "wRodzinie". Sieć nie jest Fundacji Lux Veritatis. Nazwa i logo jest własnością tego operatora, o którym słyszeliście i Fundacji Lux Veritatis. Fundacja daje różne usługi i za to dostanie pieniądze" - wskazał o. Rydzyk.

Zgodnie z podpisaną w czerwcu umową między fundacją i spółką, Lux Veritatis będzie odpowiedzialna m.in. za sprzedaż usług wRodzinie. Za marketing, obok fundacji, odpowiadać będzie też spółka CenterNet.

"Już w samej nazwie mówimy o rodzinie, a rodzina jest w tej chwili deprecjonowana, niszczona"

Marka ma być wspierana kampanią promocyjną. Kampania medialna będzie bazowała ma mediach związanych z Fundacją Lux Veritatis. Sieć wRodzinie zamierza sprzedawać również telefony - na początek aparaty polskiego producenta dedykowane dla osób starszych.

"Telefonia wRodzinie ma służyć pomocą we wzajemnej komunikacji oraz utrzymywaniu bliskich więzi społeczności skupionej wokół Radia Maryja, TV Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Naszego Dziennika oraz Fundacji Nasza Przyszłość. Marka wRodzinie w swojej filozofii zakłada wspieranie wartości rodzinnych" - wyjaśnia spółka.

Na wymowę nazwy nowej sieci komórkowej o. Rydzyk wskazał też w sobotnim wywiadzie dla "Naszego Dziennika". "Już w samej nazwie mówimy o rodzinie, a rodzina jest w tej chwili deprecjonowana, niszczona. Normalność jest przedstawiana jako coś nienormalnego" - podkreślił zakonnik, dodając że nowa telefonia jest tańsza niż inne sieci.

Łączność wRodzinie będzie opierała się na sieci infrastrukturalnej budowanej przez CenterNet

Atutem nowej telefonii mają być m.in. niskie ceny połączeń na numery stacjonarne. Połączenia wewnątrz sieci mają być najtańsze w Polsce, natomiast połączenia na wybrane numery studiów Telewizji Trwam oraz Radia Maryja - bezpłatne. W sobotę wieczorem oba te media podawały już m.in. swoje numery w nowej sieci.

Łączność wRodzinie będzie opierała się na sieci infrastrukturalnej budowanej przez CenterNet. W sierpniu 2007 r. spółka przystąpiła do przetargu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości GSM w paśmie 1800 MHz, które pozwalało na budowę sieci telefonii komórkowej. W październiku tego roku spółka wygrała ten przetarg.

Zgodnie w wymaganiami koncesyjnymi, CenterNet musi pokryć swoim zasięgiem 15 proc. populacji kraju do 2009 r. i 30 proc. - do końca 2012 r. Jak zapowiedziała spółka, zasięg w Rodzinie będzie uzupełniała sieć PTC, z którą CenterNet podpisał umowę na roaming krajowy.