PKO BP zdecydował się na obniżenie oprocentowania kont oszczędnościowych. W jego ślad wkrótce pójdą inne banki – niższych stawek mogą się spodziewać klienci ING BSK, Millennium i MultiBanku.
Bank PKO BP z początkiem lipca obniżył odsetki na swoim koncie oszczędnościowym. Średnio oprocentowanie wkładów spadło o 0,25 pkt proc. Bardziej, bo o 0,35 pkt proc., uległo obniżeniu oprocentowanie najmniejszych wkładów w wysokości do 20 tys. zł – od 1 lipca wynosi ono 4,15 proc. zamiast wcześniej oferowanych 4,5 proc.
– Po analizie warunków rynkowych zdecydowaliśmy się na dodatkowe zróżnicowanie oprocentowania w zależności od kwoty oszczędności zgromadzonych na koncie oraz na obniżenie obowiązujących stawek oprocentowania – tłumaczy zmianę stawek Izabela Świderek-Kowalczyk, rzecznik PKO BP. Te warunki rynkowe to zapewne ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 25 czerwca obniżającej koszt pieniądza o 0,25 proc.
W opinii analityków decyzja PKO BP skłoni też inne banki do obniżki swoich stawek depozytowych.
– PKO BP dla części banków jest wyznacznikiem trendów i można spodziewać się, że niektóre banki, zwłaszcza te, które nie mają zbyt atrakcyjnych na rynku ofert, obniżą oprocentowanie – mówi Katarzyna Siwek z Expandera. Jej zdaniem z drugiej jednak strony nadal pozostanie grupa banków, które będą chciały utrzymać wysokie stawki i nie zareagują, przynajmniej od razu, na decyzję PKO BP.
– Oczywiście generalnie na rynku oprocentowanie będzie nadal spadać. Trzeba też – o ile nie przed wszystkim – pamiętać o tym, że teraz banki o depozyty walczą nie wysokością oprocentowania, ale elementami dodatkowymi typu brak podatku Belki, wypłata odsetek z góry czy nagrody do wygrania – dodaje Katarzyna Siwek.
Według informacji GP zmian oprocentowania kont oszczędnościowych mogą w najbliższym czasie spodziewać się klienci m.in. MultiBanku oraz banku Millennium. Niższe odsetki w przyszłym tygodniu obejmą klientów ING Banku Śląskiego. Do 10 lipca obowiązują preferencyjne stawki dla pieniędzy zgromadzonych na otwartym koncie oszczędnościowym (OKO). Dla depozytów do 100 tys. zł jest to 5,5 proc., natomiast dla wkładów powyżej tej kwoty oprocentowanie jest nawet o 0,25 proc. wyższe. Od najbliższego poniedziałku będą już obowiązywać tradycyjne stawki, niższe o 2 pkt proc.
– Na razie jednak nie planujemy dodatkowo zmieniać warunków gromadzenia środków na OKO – deklaruje Daniel Szewieczek, dyrektor Departamentu Depozytów ING BSK, banku który jest liderem zarówno pod względem liczby kont oszczędnościowych, jak i zgromadzonych na nich sum.