Polkomtel i PTK Centertel złożyły w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wnioski o zawieszenie 24-godzinnego terminu przenoszenia numeru w sieciach komórkowych.
Reklama
Wczoraj weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury skracające termin przenoszenia numerów do 24 godzin. Zgodnie z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego – weszła w życie także wczoraj – przenoszenie to jest bezpłatne.
– Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy operatorzy w równym stopniu są przygotowani do świadczenia usługi przenoszenia numerów w jeden dzień roboczy, PTK Centertel złożyła wniosek do UKE o zawieszenie realizacji nowego uprawnienia – poinformował GP Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP.
Analogiczny wniosek złożył Polkomtel, choć, jak nas poinformowała Elżbieta Sadowska, rzecznik sieci Plus, operator jest gotowy do przenoszenia numerów w ciągu 24 godzin. Uzasadnieniem są obawy, że niegotowi mogą być konkurenci Plusa.
Rzecznik TP dodał, że mimo złożenia wniosku, sieć Orange dołoży wszelkich starań, aby zrealizować wnioski klientów o przeniesienie numerów w jeden dzień roboczy.
– Jednak, żeby było to możliwe, również inni operatorzy muszą być do tego przygotowani od strony technicznej i procesowej. Dlatego Orange przeniesie numer w jeden dzień roboczy, jeśli dotychczasowy operator po swojej stronie będzie w stanie go zrealizować – powiedział rzecznik TP.
Złożenie wniosku oznacza, że przynajmniej do czasu jego rozpatrzenia operator nie musi przenosić numeru w ciągu 24 godzin.
P4, operator sieci Play poinformował, że jest gotów przenosić numer w 24 godziny.
– Przeprowadzone testy procesu MNP (przenoszenia numerów w sieciach komórkowych – przyp. GP) potwierdzają gotowość Play do wdrożenia procesu przenoszenia numerów zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra infrastruktury – napisano w oświadczeniu P4.
Wniosku o zawieszenie 24-godzinnego terminu nie złożyła też Polska Telefonia Cyfrowa.
Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym tygodniu tylko dwóch operatorów – P4 i Cyfrowy Polsat – zadeklarowało Annie Streżyńskiej, prezes UKE, że są gotowi do przenoszenia numerów w terminie zapisanym w rozporządzeniu. Pani prezes w wywiadzie dla GP ostrzegła operatorów, że niedotrzymanie terminów grozi im karami w wysokości do 3 proc. przychodów za 2008 rok. Zapowiedziała, że w sierpniu UKE przeprowadzi kontrolę MNP, ale termin może zostać przyspieszony, jeśli pojawią się skargi klientów.
Według nieoficjalnych informacji GP, przed dwoma tygodniami odbyło się spotkanie operatorów w sprawie MNP i wówczas ustalono, że w związku z koniecznymi zmianami w systemach informatycznych 24-godzinny proces przenoszenia jest możliwy do wdrożenia najwcześniej w październiku.
190 tys. numerów komórkowych przeniesiono w Polsce w 2008 roku
70 proc. przeniesionych w czerwcu numerów trafiło do sieci Play