Dotychczas minuta wykonywanego połączenia w roamingu na terenie UE nie mogła być wyższa niż 0,46 euro.

Rozporządzenie o roamingu z kwietnia br. wprowadziło również niższy limit opłaty za minutę połączenia przychodzącego - nie może przekroczyć 0,19 euro. Zgodnie z nim, od środy obowiązują także limity cen SMS-ów. Dotychczas średnia cena SMS-ów w roamingu wynosiła w krajach Unii 0,28 euro, a od 1 lipca br. nie może być wyższa niż 0,11 euro. Obywatele UE wysyłają rocznie z zagranicy 2,5 miliarda SMS-ów za kwotę 800 milionów euro.

Ceny połączeń w roamingu zaczęły spadać dwa lata temu. KE wprowadziła wtedy tzw. eurotaryfę - od 30 sierpnia 2007 r. ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,24 euro za minutę połączenia odebranego. KE ustaliła też wtedy, że ceny połączeń będą obniżane corocznie - spadły również w 2008 r. W kwietniu tego roku Parlament Europejski zatwierdził nowe zaproponowane przez Komisję obniżki.

Przyjęte propozycje KE to dalszy ciąg rozpoczętej ponad dwa lata temu przez komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego Viviane Reding walki ze zbyt wygórowanymi - jej zdaniem - opłatami za usługi telekomunikacyjne w krajach UE. Walkę Reding popierał i popiera Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej, kolejne obniżki cen połączeń w roamingu, a teraz także SMS-ów, przynoszą i przyniosą Polakom korzyści w postaci mniejszych rachunków telefonicznych.

Viviane Reding została komisarzem UE ds. społeczeństwa europejskiego w 2004 r. W latach 1999-2004 była komisarzem UE odpowiedzialnym za edukację i kulturę. Wcześniej była członkiem luksemburskiego parlamentu.