W ciągu ostatnich trzech miesięcy koszt budowy 150-metrowego domu spadł o 6 proc. W porównaniu z jesienią ubiegłego roku ten spadek wynosi 30 proc. Dzisiaj na budowę 150-metrowego domu w tzw. stanie deweloperskim trzeba wydać ponad 317 tys. zł – o prawie 135 tys. zł mniej niż w październiku 2008 roku.

– Ceny materiałów budowlanych i robocizny wróciły do poziomu z roku 2006. Producenci nie będą już jednak skłonni do dalszych obniżek cen, bo mają tylko minimalne zyski – mówi Lechosław Nykiel z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego.

– Rzeczywiście są bardzo niewielkie możliwości dalszego spadku cen. Wielu producentom materiałów budowlanych groziłoby to bankructwem – dodaje Witold Werner z Instytutu Rozwoju Miast.

Według ekspertów czeka nas więc okres stabilnych cen w budownictwie jednorodzinnym. Już ostatnie trzy miesiące przyniosły tylko niewielkie zmiany. Na pewno nie ma już sytuacji, w której każda nowa dostawa towaru do składu budowlanego jest tańsza. W ostatnim czasie staniały jeszcze nieco materiały ścienne, styropian, tynki oraz stolarka okienna. Z drugiej strony niektóre materiały budowlane w ostatnim czasie zdrożały. Więcej trzeba zapłacić za drewno na więźbę dachową (750–850 zł za m3), za dachówki cementowe (26–28 zł/szt.), glazurę i instalację wodno-kanalizacyjną. Nasze cokwartalne zestawienie dotyczy kosztów budowy przeciętnego domu w okolicach Poznania. Ceny materiałów budowlanych, a przede wszystkim koszty robocizny, w różnych regionach Polski mogą być oczywiście bardzo różne. Podajemy więc ceny orientacyjne. Na pewno w okolicach Warszawy domu w takiej cenie, jak podana w naszym zestawieniu, nie wybudujemy, ale te stawki mogą być punktem odniesienia w rozmowach z wykonawcą.

– Ceny w budownictwie spadają, ale coraz wolniej. Jest to spowodowane przede wszystkim mniejszym popytem na materiały i usługi budowlane – mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-Ma.

– Według naszych wyliczeń w maju, w porównaniu ze styczniem, ceny zakupu samych materiałów do budowy domu spadły średnio o ok. 3 proc. Najbardziej potaniały wyroby stalowe (o 11 proc.) i sucha zabudowa (o 10 proc.) – mówi Marzena Mysior-Syczuk z PSB.