Wwielu TFI liczba dystrybutorów w ubiegłym roku wzrosła, choć towarzystwa w trakcie roku rezygnowały z niektórych dystrybutorów, pozyskując na ich miejsce innych. Do podobnych ruchów dochodziło w I połowie tego roku.

– W oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku nie dochodziło do znacznych ograniczeń w sieci sprzedaży, ale wymieniani byli najmniej efektywni dystrybutorzy pod względem sprzedaży – mówi przedstawiciel jednego z TFI.

Najmniejszą liczbą dystrybutorów na rynku dysponują największe, należące do banków TFI, ale to ich sieci sprzedaży są najbardziej rozległe. Korzystają bowiem z placówek całej grupy finansowej. Np. Pioneer Pekao TFI ma tylko pięciu dystrybutorów, ale jego fundusze można kupić w ponad 1000 placówek. Ale bankowe TFI nadal szukają pomysłów na poszerzenie dystrybucji.

– Prowadzimy obecnie kilka projektów m. in. zmierzających do zwiększenia dostępności naszych produktów – mówi Łukasz Górnicki z PKO TFI.

– W ciągu ostatnich dwóch lat rozwiązaliśmy umowę z trzema dystrybutorami, ale jednocześnie rozpoczęliśmy współpracę z dwoma kolejnymi. Obecnie prowadzimy rozmowy z dwoma, trzema podmiotami na rynku – mówi Monika Wroblewska z ING TFI.

Na początku czerwca fundusze BZ WBK AIB TFI pojawiły się w ofercie kolejnego dystrybutora. To dziesięć placówek CDM Pekao, które obsługują zamożnych klientów. Ze wsparcia grupy finansowej korzysta też TFI PZU.

– Największym dystrybutorem funduszy TFI PZU jest PZU Życie i PZU. Współpracujemy z 16 podmiotami spoza grupy. Docelowo chcemy być u 20 zewnętrznych dystrybutorów – mówi Tomasz Bracki z TFI PZU.

Im mniejsza grupa kapitałowa, do której należy TFI, tym większa liczba dystrybutorów.

W niezależnym Skarbcu TFI w ciągu półtora roku pojawiło się sześciu dystrybutorów.

– Mamy ambicje sukcesywnego zwiększania udziału w rynku. Dlatego w ostatnich latach zwiększaliśmy sieć sprzedaży – mówi Piotr Bieńkuński z zarządu Skarbiec TFI.

– Noble Funds TFI jest w trakcie rozmów z potencjalnymi partnerami. Liczę, że na koniec roku liczba dystrybutorów wzrośnie – mówi Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds.

Quercus TFI, jeden z najmłodszych na rynku, chce mieć trzech, czterech nowych dystrybutorów do końca roku.