Trwający 45 minut seans w grocie solnej kosztuje od 14 do 20 zł. By działalność była opłacalna, dziennie z usług powinno skorzystać od kilku do kilkunastu klientów. Przyjmuje się, że na zwrot z inwestycji trzeba czekać średnio dwa lata.

– W przypadku centrum handlowego zwrot kapitału następuje już po roku – zauważa Mariusz Błahut.

Obroty zwiększy sprzedaż produktów do pielęgnacji twarzy i ciała, wykonanych z soli lamp i rzeźb.

Tylko obiekty gwarantujące wysoką jakość są w stanie odnieść sukces, dlatego nie warto oszczędzać, przygotowując lokal.

Grota musi być klimatyzowana, potrzebny jest system wentylacji i filtracji powietrza.

– W pomieszczeniu nie może być wilgotno, bo sól zacznie twardnieć, a powinna być sucha i ciepła. Temperatura w grocie powinna oscylować między 16–18 stopni – wymienia Marcin Bekasiak.

Dlatego w grocie, w której będzie też tężnia lub solanka, należy zamontować automatyczny system do pomiaru wilgotności.

Warto także wyposażyć ją w monitoring, dzięki któremu będziemy mieli wgląd w to, co dzieje się w środku groty, czy nie dochodzi do jej dewastacji.

W wyposażeniu powinny znaleźć się też lampy bakteriobójcze UV do odkażania pomieszczenia. Proces powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o wystrój groty, to powinien on sprzyjać relaksowaniu i wypoczynkowi. Dlatego w pomieszczeniu powinien panować półmrok, a w tle brzmieć spokojna muzyka. Potrzebne są też wygodne leżaki.

– Bardzo ważne jest dobre nagłośnienie, ale trzeba pamiętać o tym, że nie powinno być ono widoczne. Grota ma sprawiać wrażenie naturalnej, tylko wówczas spełni swoje zadanie. Dlatego bardzo ważne jest zamaskowanie w niej wszelkich przewodów i urządzeń technicznych – zauważa Marcin Bekasiak.

W profesjonalnych grotach znajdziemy światłowodowy system oświetlenia sufitowego, diodowe i kolorowe punkty świetlne oraz refleksy świetlne, wykorzystywane przy koloroterapii.

– Nie można zapominać o halogenowym oświetleniu awaryjnym, które przy zaniku prądu doprowadzi do wyjścia – podkreśla Marcin Bekasiak.

Ponieważ z grot solnych korzystają często matki z dziećmi, powinna znaleźć się w nich piaskownica wypełniona sypką solą oraz foremkami i łopatkami do zabawy.