Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała, że wnioski w Działaniu 4.2 w programie Innowacyjna Gospodarka będzie przyjmować do 15 lipca, ale można się spodziewać, że konkurs zostanie zamknięty wcześniej. Zgodnie z regulaminem stanie się tak, gdy wartość zgłoszonych inwestycji przekroczy 150 proc. budżetu konkursu. Do podziału jest 75 mln zł.

– Zainteresowanie działaniem jest mniejsze niż na początku roku – uważa Tomasz Chmielecki, właściciel firmy Euro Grant Consulting.

Według niego nie powtórzy się scenariusz z lutego, gdy unijne pieniądze rozeszły się w ciągu paru godzin. Zgłoszono 21 inwestycji o łącznej wartości 140 mln zł. Do podziału było 73 mln zł.

Zdaniem Tomasza Chmieleckiego mniejsze zainteresowanie można tłumaczyć zakończonym niedawno przez PARP naborem wniosków na inny rodzaj dotacji inwestycyjnych (Działanie 4.4.). Część przedsiębiorców, którzy w 2008 roku nie dostali grantów z tego działania, zdecydowała się na przerobienie projektów i złożenie ich w lutowym konkursie w Działaniu 4.2. Było to możliwe dzięki konstrukcji tych dotacji. Zasady ich przyznawania są tak określone, że firma może dostać środki (do 21 mln zł) na prawie dowolną inwestycję. Warunkiem jest tylko wprowadzenie nowego wzoru przemysłowego.

W startującym w poniedziałek konkursie nie będą mogły wziąć udziału firmy, które w lutym składały wnioski w Działaniu 4.2. PARP nie zdążyła jeszcze rozstrzygnąć wcześniejszego konkursu.

– To pierwszy taki przypadek od 2004 roku. Nigdy wcześniej urząd nie zdecydował się na rozpoczęcie konkursu przed rozstrzygnięciem poprzedniego – podkreśla Tomasz Chmielecki.

Także w poniedziałek rozpoczyna się nabór wniosków w dwóch mniej popularnych konkursach. Chodzi o wsparcie dla małych firm zainteresowanych eksportem (Działanie 6.1) oraz na inwestycje informatyczne w przedsiębiorstwach (Działanie 8.2).