Polscy turyści zyskali dostęp online do ofert zagranicznych biur podróży. Ich wycieczki mogą być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.
Internetowe biuro podróży Fly.pl uruchomiło sprzedaż wycieczek z wylotami z europejskich lotnisk. Dotychczas te oferty były dostępne tylko przez zagraniczne serwisy. Turyści mogą skorzystać nie tylko z bogatszej, ale też bardziej atrakcyjnej cenowo oferty.
– Poza niemieckimi lotniskami znajdziemy również wyloty z Holandii, Szwajcarii i Austrii – wyjaśnia Anna Zielińska z biura podróży Fly.pl.
Zdaniem ekspertów to poważna konkurencja dla działających w Polsce biur podróży.
– W odpowiedzi na kryzys znacznie zredukowali programy. Już pojawiają się problemy ze znalezieniem wolnych miejsc na niektórych kierunkach – zauważa Anna Zielińska.
Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystki, uważa, że gdy upowszechni się rezerwacja wycieczek przez internet, nowy produkt może stanowić zagrożenie dla polskich biur. Rezerwacja wycieczek z wylotami z obcych lotnisk jest możliwa i teraz, ale barierą jest niska znajomość języków obcych.
– Oferta zagranicznych biur jest już coraz częściej dostępna w języku polskim – zauważa.
Dużą zaletą jest różnorodność. Z Polski możemy dolecieć tylko do ośmiu atrakcyjnych turystycznie miejscowości w Grecji. Z europejskich – do 13 takich miejsc. Podobnie jest z Włochami – z Polski dolecimy do pięciu regionów, a z innych lotnisk – do ośmiu. Z lotnisk europejskich mamy lepszy dostęp do ulubionego w Polsce Egiptu, gdyż możemy dolecieć do dziesięciu wakacyjnych miejsc. Z kraju dolecimy do zaledwie pięciu takich kurortów.
Oprócz tego można zarezerwować wakacje w całkiem niedostępnych jeszcze w kraju miejscach, jak na przykład na Minorce czy Formenterze.
Ceny wycieczek są porównywalne. Do hotelu Happy Life Village w Sharm El Sheikh z Polski polecimy za 2386 zł od osoby, a z Zurychu za 2331 zł. Tamtejsze biura posiadają większe możliwości negocjacyjne w rozmowach z przewoźnikami. Do tego do wielu miejsc na świecie z Berlina czy Frankfurtu jest bliżej.
– Można znaleźć naprawdę bardzo korzystne cenowo oferty. Szczególnie na kierunkach egzotycznych, najczęściej w okolicy Basenu Morza Karaibskiego oraz Afryki – zauważa Anna Zielińska.
Jak dodaje, z Polski wyjazd do czterogwiazdkowego hotelu na Wyspie Margarita w Wenezueli na dwa tygodnie dla dwóch osób kosztuje 12 944 zł. Dla porównania, lecąc z Niemiec, wydamy 9281 tys. zł.
Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać o kosztach przejazdu na europejskie lotnisko. Za pociąg z Warszawy do Berlina trzeba zapłacić 210 zł od osoby, z Poznania – 155 zł, a z Wrocławia – 220 zł. Na samolot trzeba przeznaczyć od 250 zł od osoby.
– Przy rezerwacji wyjazdu w TUI klient korzysta z oferty Zug zum Flug. To oznacza, że w cenie podróży ma darmowy przejazd pociągiem drugiej klasy od pierwszej stacji niemieckiej – po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej – do wybranego portu lotniczego oraz niektórymi środkami komunikacji miejskiej na terenie miasta niemieckiego – informuje Anna Zielińska.
Wyjazdy z europejskich lotnisk, szczególnie niemieckich, mogą być alternatywą zwłaszcza dla turystów z zachodniej Polski. Mają oni ograniczony dostęp do kierunków wakacyjnych z lokalnych lotnisk.
– A w samolotach czarterowych z Lipska, Drezna czy Berlina język polski jest bardzo powszechny. Lotniska te dobrze przygotowane są na obsługę gości z Polski. Zarówno w internecie, jak i w biurach podróży jest sporo materiałów informacyjnych w naszym języku – wyjaśnia Grzegorz Bosowski, dyrektor zarządzający Fly.pl.